KLAMİDYA (CHLAMYDIA) NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

bakteriKlamidya hem erkek hem de kadınlarda yaygın olarak görülebilen bir cinsel yolla bulaşan hastalık etkenidir. Klamidya enfeksiyonuna neden olan bakterinin adı Chlamydia trachomatis’tir.

Klamidya kadınlarda tedavi edilmezse ciddi rahatsızlıklara ve ileri dönemde kısırlığa neden olabilen bir hastalıktır. Ayrıca gebeliğin rahim dışında(ektopik gebelik)  oluşmasına da neden olabilir.

Klamidya nasıl yayılır?

Klamidya enfeksiyonu olan bir kişi ile cinsel ilişkide bulunmak (oral, anal, vajinal) klamidya enfeksiyonu kapmanıza neden olur. Klamidya enfeksiyonu olan erkekler klamidyayı ejakulasyon (meni boşalması) olmadan da bulaştırabilir.

Geçmişte klamidya enfeksiyonu geçirmiş ve tedavi olmuşsanız dahi, korunmasız cinsel ilişki sonrası tekrar klamidya enfeksiyonuna yakalanabilirsiniz.

Eğer gebe iseniz doğum sırasında bebeğinize klamidya enfeksiyonu bulaştırabilirsiniz.

Klamidya enfeksiyonu riski nasıl azaltılır?

Klamidya cinsel yolla bulaşan bir etken olduğu için klamidya’dan korunmanın kesin yolu şüpheli cinsel ilişkiden uzak kalmaktır.

Riski azaltmanın diğer yolları, herhangi bir cinsel yolla bulaşan hastalığı bulunmayan tek eş ile cinsel ilişkide bulunmak veya ilişki sırasında prezervatif (kondom) kullanmaktır.

Klamidya belirtileri nelerdir?

Klamidya enfeksiyonu olan çoğu kişide herhangi bir belirti görülmez. Belirtiler çoğu zaman klamidya enfeksiyonlu kişi ile ilişkiden haftalar sonra ortaya çıkar ve bu süre içinde herhangi bir belirti olmamasına rağmen üreme sistemi organlarında hasar oluşabilir.

Kadınlarda şu belirtiler görülebilir:

-Anormal vajinal akıntı

-İdrar yaparken acı ve yanma hissi

Erkeklerde görülen belirtiler şunlardır:

– Penisten gelen akıntı

-İdrar yaparken yanma hissi

-Nadir de olsa birinde ya da her iki testiste ağrı

Klamidya tanısı nasıl konur?

Laboratuvar testleri ile klamidya tanısı konabilir. Doktorunuz sizden idrar örneği vermenizi isteyebilir. Ayrıca pamuklu bir çubuk ile örnek alınarak laboratuvara tanı için gönderilir.

Klamidya tedavisi nasıldır? 

Klamidya enfeksiyonlarının tedavisinde antibiyotik tedavisi uygulanır. En sık kullanılan antibiyotikler doksisiklin ve azitromisindir.

Klamidya enfeksiyonları yaygın olarak tekrarlayabilir. Tedaviden 3 ay sonra tekrar test yaptırmanız da fayda vardır.

Klamidya tedavi edilmezse ne olur?

Kadınlarda klamidya tedavi edilmezse, enfeksiyon uterus ve fallop tüplerine ( yumurtanın rahime ulaşmasını sağlayan tüpler)  yayılabilir. Pelvik inflamatuvar hastalığa neden olabilir ve sonuçta kısırlığa kadar neden olabilir.

Erkeklerde klamidya tedavi edilmezse, sperm hücrelerini testisten taşıyan tüplerde hasara ve sonuçta kısırlığa neden olabilir.

Tedavi edilmemiş klamidya enfeksiyonları AIDS’e yakalanma riskini de arttırır.

Bunu da Okuyun

HIV TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR NELERDİR?

HIV, AİDS‘e yol açan Human Immunodeficiency Virus’ün kısaltmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.