MUTLU ÇOCUK YETİŞTİRMENİN YOLLARI

Mutlu,kendi ile barışık ve iyi huylu çocuklar yetiştirmenin çeşitli yolları vardır ve bunun bilimsel olarak kanıtlanmış bazı ipuçları mevcuttur. İşte aşağıda mutlu çocuk yetiştirmenin ipuçları.

1-Çocuğunuzla şakalaşın.

saka

 

Yapılan çalışmalarda birlikte oyun kurulan ve şakalaşılan çocukların daha yaratıcı düşünceye sahip oldukları, arkadaşlık kurmada daha rahat oldukları, sosyal açıdan daha başarılı oldukları ve stresle daha kolay baş ettikleri saptanmıştır. Çocuklarınızla oyun oynamaktan hatta saray soytarısı olmaktan çekinmeyin.

2-Pozitif olun.

Olumlu düşünme, pozitif olma

Bebeklik çağında olumsuz duygularını bebeklerine yansıtan ebeveynler çoğunlukla ana sınıfında agresif çocuklarla karşı karşıya kalmaktadır. 5 yaşında davranış açısından agresif olan çocukların ileri çağlarda da agresif olma ihtimalleri yüksektir. Kızgın ebeveyn kızgın bebeğe, daha kızgın ebeveyn daha kızgın bebeğe neden olur. Bu döngüyü kırmak sizin elinizde.

3-Merhamet duygusunu teşvik edin.

şefkat, merhamet, yavru kedi

Araştırmalar şefkat duygusunun gelişmesinin çok önemli bir yaşam becerisi olduğunu ortaya koymuştur. Şefkat farkındalığının oluşması, başkalarının acılarını hissetme ve empati yeteneği gelişmesi çocuğun düşünme ve duygularını yönetme yeteneği kazanmasını sağlar ve problemlerin üstesinden gelmede yetenekli kılar. Anne babaların kendi çocuklarını yetiştirirken şefkatli olmaları çocuklarının da bu özelliğe sahip olmalarında ilk basamaktır.

4- Evliliğinizi ve ruh sağlığınızı koruyun.

mutlu evlilik, ruh sağlığı

Bebeğinizin doğumuyla birlikte evliliğinize ve eşinize verdiğiniz önemi azaltmayın. Bebeğinizle ilgilenirken evliliğinizi ihmal etmeyin ve kendinize zaman ayırmaya çalışın. Bununla birlikte eğer depresyona girdiğinizi düşünüyorsanız bebeğiniz ve kendinizin sağlığı için mutlaka profesyonel yardım almaktan kaçınmayın. Araştırmalar depresyondaki annelerin çocuklarının okul öncesi dönemlerde çok daha fazla stresli olduğunu göstermiştir.

5-Mükemmel olmaya çalışmayın.

mukemmel

 

Hiç kimse mükemmel değildir. Ebeveyn olarak kendinize ulaşamayacağınız hedefler, çok yüksek çıtalar kurmayın. Araştırmalar göstermiştir ki toplumsal baskıyı hissederek mükemmel anne baba olmaya çalışan ebeveynler hem daha stresli hem de kendine güveni daha düşük çocuklar yetiştirmektedir.

6-Çocuğunuzu tanıyın.

mutlu aile

Herkes çocuğunu en iyi kendisinin yetiştirdiğini düşünür ama ebeveynlik  iki artı iki demek değildir. Çocuklar ailelerine göre şekillenir.Siz de çocuğunuzun kişiliğine göre davranmalı ve ona göre çözümler üretmelisiniz.

7-Gerektiğinde gitmesine izin verin.

ayrilik

 

Çocukların yuvadan uçma zamanı geldiğinde onlara izin vermek bazen en iyi seçenek olacaktır. Aileleri tarafından sürekli kollanan, her hareketlerine müdahale edilen çocuklar genellikle endişeli, kendine güvensiz ve yeniliklere karşı dirençli bireyler olmaktadır.

Bunu da Okuyun

DİSLEKSİ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Disleksi, okuma, yazma ve heceleme sorunlara neden olabilen yaygın bir öğrenme zorluğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.