DIŞ GEBELİK NEDENLERİ

dis-gebelik-2Rahim dışında oluşan anormal gebeliğe dış gebelik denir. Dış gebelik  üreme sisteminin her yerinde olabilir ama en sık %95 oranında Fallop tüplerinde gelişir.

Dış gebelik nasıl ve neden oluşur?

Normalde yumurta döllendikten sonra Fallop tüplerinden uterusa doğru hareket eder ve bu sürede hem büyür hem de plasenta ve gelişeceği blastokist oluşur. Günler içinde bu blastokist rahim üst tarafına kendiliğinden yapışır. Fallop tüplerinden  yumurtanın geçişi gecikir ve blastokist yapışmaya hazır hale gelirse tüpün içinde bir gebelik oluşmuş olur.

Dış gebeliğin oluşmasında birçok risk faktörü vardır. Bunlardan önemli olanları şunlardır:

Tüp cerrahisi geçirmiş olmak, tüplerde yapışıklık, rahim içi araç kullanmış olmak, tüplerde hasar veya hastalık olması.

Dış gebelik nasıl anlaşılır?

Dış gebeliğin genellikle gebeliğin erken evrelerinde bulgularını gösterir. En sık bulgular kanama ve ağrıdır. Diğer bulgular normal gebelikte görülen bulgulara benzerdir.

Dış gebelik tanısı nasıl konur?

Karında hassasiyet, serviks muayenesi sırasında ağrı, ateş, nabızda artış ve doktor muayene sırasında kitlenin hissedilmesi ( çoğu zaman anlaşılamayabilir) dış gebeliği düşündürür.

Bunun yanında dış gebeliğin yırtılması sonucu şiddetli kanama olabilir, bu durumda acil cerrahi müdahale yapılmalıdır.

Ultrason tanıda çok yardımcıdır. Gebeliğin dış gebelik mi yoksa normal bir gebelik mi olduğunun ayırt edilmesinde ultrasonla birlikte beta hcg değerlerinin takip edilmesi tanıda önemlidir.

Dış gebelik nasıl tedavi edilir?

Dış gebeliğin en büyük riski  yırtılma durumunda şiddetli kanama olması ve gebenin kaybedilmesine neden olmasıdır. Günümüzde erken tanı ve tedavi ile bu durum çok nadir görülmektedir. Dış gebeliğin tedavisi gebeliğin sonlandırılmasıdır.  Bu iki yolla olur :

1- Cerrahi – laparaskopi ile

2-İlaç ( methotrexate) kullanılarak

Dış gebelikten geçirildikten sonra tekrar gebe kalınabilinir mi?

Yapılan çalışmalara göre cerrahi tedavi sonrası vakaların yaklaşık yarısı gebe kalabilmektedir. İlaç ve cerrahi tedavi birlikte alan vakalarda %60 oranında normal gebelik görülebilmektedir.

Bunu da Okuyun

MEME KANSERİ İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN 23 YANLIŞ

Meme kanseri kadınlarda görülen kanserler arasında birinci sıradadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.