ALZHEİMER RİSKİNİ AZALTMANIN KANITLANMIŞ 10 YOLU

24-80 yaşları arasında beynimizin ağırlığı ve beyne gelen kan akışı %20 oranında azalır.Aynı zamanda mental aktivitelerimizden sorumlu beynin frontal lobu küçülür ve hafıza, problem çözme, karar verme ve dikkat gibi yetilerimizde gerileme olur.

Alzheimer hastalığı, bunamanın en sık nedeni olan, hafıza ve mental fonksiyonların bozulmasına neden olan ilerleyici bir hastalıktır.

Beyin fonksiyonlarınızın sağlıklı kalması ve Alzheimer riskinizi azaltmak için yapmanız gereken 10 şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

1-Beyninizi sürekli formda tutun.

beyin

Yapılan çalışmalarda okuma, yazma ve diğer beyni dinç tutacak aktivitelerin beyin fonksiyonlarının gerilemesini yavaşlattığı gösterilmiştir. Sürekli beyinlerini aktif tutan kişilerin beyinlerinde demansa neden olan plak oluşumlarının ve beyin hasarının daha az olduğu gösterilmiştir.

 

 

 

2-Beyninizin esnekliğini arttırın.

 

Beyin esnekliği beynimizdeki sinirlerin (nöronların) birbirleriyle bağlantı kolaylığını ifade eder. Nöronlar ne kadar çok kullanılırlarsa, bu bağlantı da o kadar güçlü olur. Nöron esnekliği yeni deneyimler ve öğrenme fırsatları ile beyinde oluşan olumlu değişikliklerdir.

 

3-Stresten uzak kalmanın yollarını bulun.

Stres altında salgılanan hormonlar beyin fonksiyonlarınız için kötü bir etkiye sahiptir. Adrenalin ve kortizol kısa süreli salınımlarında zararlı değildir fakat bu hormonların konsantrasyon üzerinde negatif etkileri vardır ve  fazla miktarda salınan kortizol beynin hipokampüs bölgesine zarar verebilir, bu durum da öğrenmenizi ve hatırlamanızı etkileyebilir. Bu yüzden olabildiğince stresten uzak kalmanız beyniniz için faydalı olacaktır.

Stresinizi azaltmanın 10 yolu.

4-Aynı zamanda çok şey yapmaktan vazgeçin.

Yapılan çalışmalar aynı anda çok şey yapmaya çalışmanın beynimiz için çok da faydalı olmadığını göstermiştir. Tek bir işe konsantre olmanın hem o işte daha başarılı olmayı sağlayacağı, hem de beyin açısından daha yararlı olacağı bilim insanlarınca belirtilmektedir. Tabi bu bulaşık yıkarken radyo dinlemek gibi beyni yormayan işleri kapsamamaktadır.

5-Tüm duyularınızı kullanarak hafızanızı güçlü tutun.

Bazı anıları ya da insanları hatırlarken sadece gördüklerinizi ve duyduklarınızı değil, kokuları veya dokunduğunuz şeyleri de aklınızda tutarak zihin egzersizi yapın. Örneğin yeni bir yere gittiğinizde ya da yeni biriyle tanıştığınızda tüm duyu organlarınızı kullanarak ortamı veya kişiye zihninize yerleştirin.

6-Sağlıklı beslenin.

meyve sebze

Bol meyve sebze tüketmenin Alzheimer ve demans riskini azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca havuç, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzelerin ve lifli besinlerin bilişsel işlevleri arttırdığı belirtilmektedir.

 

 

 

7-Akdeniz diyeti uygulayın.

3000 kişi üzerinde 4 yılı aşkın süren bir çalışma sonucunda zeytinyağı, balık, domates, sebze, meyve, koyu yeşil yapraklı sebzeler,fındık, tavuk ağırlıklı beslenip, diyetlerinde kırmızı eti, yağ oranı yüksek süt ve peyniri azaltanlarda Alzheimer riskinin azaldığı gösterilmiştir.

 

 

 

 

8-Vitamin alın.

B12 vitamini düzeyi düşük olan kişilerde yaşa bağlı beyin küçülmesinin daha fazla olduğu gösterilmiştir. B12 vitamini balık, kabuklu deniz hayvanları, kümes hayvanları, yumurta, süt, tahıllarda en çok bulunur. Folat beyin açısından önemli olan bir başka vitamindir. Karaciğer, yeşil yapraklı bitkiler, bamya, mercimek, kuru fasulye, barbunya, brokoli, muz, yumurta, domates, çilek folik asit açısından zengindir.

9-Kan basıncınızı kontrol edin.

tansiyon

40 ve 50’li yaşlarda kan basıncı yüksekliği Alzheimer ve demans gelişimi açısından risk faktörüdür. Kan basıncınızın yüksek olması durumunda  doktorunuza başvurmalı ve gerekli tedavi almanız gerekmektedir.

 

 

10-Yürüyüş yapın.

Haftada 3 kez 45 dakika yürüyün. Egzersizin beyinsel aktivitelerin gelişmesinde ve nöronlar arasında yeni bağlantıların kurulmasında etkili olduğu yapılan çalışmalar sonucunda gösterilmiştir.

Kaynak: http://www.healthista.com/10-proven-ways-to-lower-your-risk-of-alzheimers/

Bunu da Okuyun

ALZHEİMER HASTALIĞININ ERKEN BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnsanların yaşlandıkça unutkan olması normal karşılanabilir fakat bu zararsız unutkanlığın Alzheimer hastalığı başlangıcı olup olmadığını ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.