VERTİGO NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

vertigoVertigo, kişi hareketsiz olsa bile kendisinin ve çevresinin sallandığını, hareket ettiğini hissetme halidir. Baş dönmesi anlamında da kullanılan vertigoya genellikle iç kulak problemleri neden olur.

 

 

 

Vertigo nedenleri nelerdir?

♦BBPV (bening paroksismal pozisyonel vertigo/iyi huylu pozisyonel baş dönmesi) :

BPPV, minik kalsiyum parçacıklarının  iç kulak kanallarını tıkaması sonucu ortaya çıkar. İç kulak, yerçekimine göre baş ve vücut hareketleri hakkında beyne sinyaller gönderir ve vücudu dengede tutmaya yardımcı olur. BPPV bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkabilir ve yaşla ilişkili olabilir.

BBPV belirtileri şunlardır:

•Baş dönmesi

•Kişinin kendisinin veya çevresinin döndüğünü hissetmesi (vertigo)

•Denge kaybı 

•Mide bulantısı ve kusma

♦Menier hastalığı:

Kulakta sıvı birikimi ve değişen basınç nedeniyle ortaya çıktığı düşünülen bir iç kulak bozukluğudur. Kulak çınlaması ve işitme kaybıyla birlikte vertigo ataklarına neden olabilir.

Vestibüler nörit veya labirentit:

Genellikle enfeksiyonlara (genellikle viral) bağlı olarak gelişen bir iç kulak problemidir. Enfeksiyon vücut dengesine yardımcı olan sinir çevresinde iltihaplanmaya neden olur.

Vertigo daha az sıklıkla aşağıdakilerle ilişkili olabilir:

•Baş veya boyun yaralanması

•İnme veya tümör gibi beyin sorunları

•Kulak hasarına neden olan bazı ilaçlar

•Migren türü baş ağrıları

Vertigo belirtileri nelerdir?

Vertigo genellikle başın pozisyonundaki bir değişiklikle tetiklenir.

Vertigolu insanlar tipik olarak vertigoyu dönüyor, eğiliyor, sallanıyor, dengesiz ve tek yönde çekiliyormuş şeklinde hisseder.

Vertigoya eşlik edebilecek diğer semptomlar şunları içerir:

•Mide bulantısı

•Kusma

•Anormal göz hareketleri (nistagmus)

•Baş ağrısı

•Terleme

• Kulak çınlaması veya işitme kaybı

Belirtiler birkaç dakika ile birkaç saat arasında sürebilir ve kaybolup, tekrar ortaya çıkabilir.

Vertigo nasıl tedavi edilir?

Vertigo tedavisi ona neden olan duruma göre yapılır. Çoğu durumda, baş dönmesi herhangi bir tedavi almadan geçebilir. Bunun nedeni, beynin dengeyi sağlamak için diğer mekanizmaları kullanarak  iç kulak değişikliklerine en azından kısmen uyum sağlayabilmesidir.

Vertigo tedavisinde şu yollar izlenir:

•Vestibüler rehabilitasyon:

Bu vestibüler sistemi güçlendirmeye yardımcı olan bir çeşit fiziksel terapidir. Vestibüler sistemin işlevi, yer çekimine göre baş ve vücut hareketleri hakkında beyne sinyaller göndermektir.

Eğer tekrarlayan vertigo atakları varsa vestibüler rehabilitasyon önerilebilir. Vertigoyu bastırmak için diğer duyularınızı eğitmeye yardımcı olur.

Canalith repositioning (kanal yeniden konumlandırma) manevraları:

Yeniden konumlandırma prosedürü başınızı konumlandırmak için birkaç basit ve yavaş manevraları içerir.  Hareketler, kanülden çıkan kalsiyum birikintilerini bir iç kulak odasına taşımak ve böylece vücut tarafından emilebilmesi için yapılır. Kanallar hareket ederken prosedür sırasında muhtemelen baş dönmesi belirtileri görülür. Herhangi bir semptom veya anormal göz hareketleri durduktan sonra her pozisyon yaklaşık 30 saniye tutulur. Bu prosedür genellikle bir veya iki tedaviden sonra etkindir.

İlaç tedavisi:

Bazı durumlarda, vertigo ile ilişkili mide bulantısı veya bulantı rahatsızlığı gibi belirtileri hafifletmek için ilaç verilebilir. Baş dönmesi bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkmışsa antibiyotikler tedavide kullanılabilir. Meniere hastalığı için, sıvı birikiminden gelen basıncı azaltmak için diüretik ilaçlar reçete edilebilir.

Cerrahi tedavi:

Nadir olguda vertigo için ameliyat gerekli olabilir. Baş dönmesi, bir tümör veya beyin veya boyun yaralanması gibi daha ciddi altta yatan bir sorundan kaynaklanıyorsa cerrahi tedavi baş dönmesini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bunu da Okuyun

ALZHEİMER HASTALIĞININ ERKEN BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnsanların yaşlandıkça unutkan olması normal karşılanabilir fakat bu zararsız unutkanlığın Alzheimer hastalığı başlangıcı olup olmadığını ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.