SİYAH NOKTALARDAN NASIL KURTULURUZ?

Siyah noltalar

Siyah noktalar genellikle yağlı cilt yapısı olanlarda görülen ve genellikle hijyen eksikliğine, sigara içimine ve sağlıksız yaşam koşullarına bağlı olarak gelişen bir akne türüdür. Cildin kendi yağı, bakteri ve ölü hücrelerin gözenekleri tıkaması sonucunda gelişir. En sık burun ve çevresinde görülen siyah noktalar görünüş itibariyle kişinin canını sıkan, biran önce kurtulmak istediği oluşumlardır. Çoğu zaman kişi bu noktaları sıkarak onlardan kurtulmaya çalışsa da, bu hem işe yaramaz, hem can acıtıcı ve bazen yaraların oluşmasına yol açan bir durumdur.

Peki siyah noktalardan kurtulmak için ne yapmalıyız?

1-Öncelikle temizlik: Sabah ve akşam olmak üzere iki kez yüzünüzü temizleyici ile yıkamanız ve kullandığınız ürünün gözenekleri tıkamayan özellikte (non-komedojen) olması önemlidir.

2-Sağlıklı beslenme: Doğal beslenme, şeker ve yağlı diyetlerden uzak kalma,bol su içmek, kepekli ürünleri diyetinize daha fazla katmak cildinizi daha sağlıklı kılacaktır.

3-Gözenekleri tıkamayan ve cildin daha kuru kalmasını sağlayan,içeriğinde salisilik asit veya benzoil peroksit bulunan cilt ürünlerinin kullanabilirsiniz.

4-Siyah nokta çıkarıcıların kullanılması: Bu işlemden önce sıcak buhar ile cildinizin yumuşamasını sağlamalı ve alkol ile cildinizi hafifçe temizledikten sonra basınç uygulayarak siyah noktaları çıkarmaya çalışabilir, devamında siyah nokta çıkarıcı bantları yapıştırarak siyah noktaları uzaklaştırabilirsiniz.

5-Doğal yüz maskeleri:

Limon suyu ve yoğurt ile yapılan doğal maskenin siyah noktaları uzaklaştırmada faydası vardır. Bunun yanında aloe vera jellerinin, soğan, sarımsak suyunun ve yulaf ezmesi maskesinin de siyah noktaları ciltten uzaklaştırmada işe yaradığı gösterilmiştir.

Aşağıdaki videoda siyah noktalardan kurtulmak için 4 doğal yöntemi bulabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.