HABERLER

 Brokoli filizi özütü baş boyun kanserlerinin tekrarlamasını önleyebilir mi?

Pittsburgh Üniversitesi Kanser Enstitüsünde yapılan bir araştırmaya göre brokoli filizi özütlerinin bir detoksifikasyon genini aktive ettikleri ve baş boyun kanserli hastalarda kanserin tekrarlamasını engelleyebileceği gösterilmiştir.

Çalışmayı yürüten Dr. Julie Bauman baş ve boyun kanserlerinde kanserin bir kaç yıl içerisinde tekrar görünme oranının oldukça yüksek olduğunu belirtmiş ve bunu önleyici ilaç geliştirme çabalarının henüz başarılı olamadığını belirtmiştir.

Brokoli, lahana ve tere gibi turpgillerin karsinojenlere karşı korunmada etkili olduğu gösterilmiştir. Bu bitkilerde sulforafan adlı doğal molekülün oldukça yüksek olduğu saptanmıştır.

Dr.Bauman ve arkadaşları laboratuvar ortamında baş ve boyun kanserli hücrelere değişen oranlarda sülforafan dozu verdiler ve normal hücrelerle karşılaştırdılar.

Fare, insan ve laboratuvar çalışmalarının başarılı sonuçları sonrasında Dr. Bauman baş ve boyun kanserli gönüllü hastalarda büyük bir klinik çalışma başlattı ve bu hastalara brokoli tohumu içeren kapsüllerle tedavi etmeye başladı.

FDA yeni bir kilo verme cihazına onay verdi

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, FDA (Food and Drug Administration) obez hastaların tedavisinde kullanılmak üzere üretilen yeni bir cihaza onay verdi.  AspireAssist adı verilen ve ameliyatla mideye yerleştirilen bir tüp yardımıyla her yemekten sonra mide içeriğinin bir kısmını boşaltılarak obez hastaların kilo vermesi amaçlanıyor.

Cihazın 22 yaş ve üzerinde kilo vermeyi başaramayan, vücut kitle indeksi 35-55 arasındaki obez hastalarda kullanılması öneriliyor. Ayrıca cihazın yeme bozuklukları olanlarda ve orta düzeyde şişmanlarda kısa süreli kullanılmaması da özellikle FDA tarafından belirtilmekte.

AspireAssist cihazında öncelikle karından bir boru mideye yerleştirilmekte ve karnın ön yüzüne bir valf bağlantısı sağlanmakta. Her yemekten 20-30 dakika sonra kişi bağlantının kapağını açarak mide içeriğinin dışarıya bir kaba akmasını sağlamakta.

Bu işlem yaklaşık 5 -10 dakika sürmekte ve FDA bu yöntemle  gıdalarla alınan kalorinin yaklaşık %30’nun yakılmasının sağlandığını belirtmektedir.

AspireAssist cihazı kullanılan 111 obez hastada bir yıl sonra toplam vücut ağırlığının %12’sinin kaybedildiği gözlendi. Bu oran 60 kontrol hastasında %4’dü.

AspireAssist cihazının yan etkileri olarak hazımsızlık, bulantı, kusma, kabızlık veya ishal görülebileceği de belirtilmektedir.

 

Sedef Hastalığının Tedavisinde Umut! Yeni bir ilaç geliştirildi.

Sedef hastalığı (psöriazis), derinin kronik tekrarlayıcı, kızarıklık şeklinde kendini gösteren bir rahatsızlığıdır.

Dünya nüfusunun yaklaşık %3’ünü etkileyen Sedef hastalığı immün sistem (bağışıklık) kaynaklı inflamatuvar bir hastalıktır. Ayrıca psöriazisli hastalarda artmış oranda diyabet, kalp hastalıkları ve depresyon gibi durumlar görülebilmektedir.

İxekizumab adlı ilacın 3 büyük ve uzun vadeli klinik deneme sonucunda orta ve şiddetli sedef hastalarının %80’inde hastalığı tamamen veya neredeyse tamamen tedavi ettiği saptandı ve bu faz III çalışmanın sonuçları, New England Journal of Medicine adlı tıp dergisinde bir makale olarak yayımlandı.

İxekizumab bağışıklık sisteminde sedef hastalığına neden olan bir yolu nötralize ederek etkili olduğu gösterilmiştir.

Çalışmayı yapan Dr.Kenneth Gordon 21 ülkede 3736 hasta üzerinde 1 yıldan daha fazla denenen ilacın 60. hafta sonunda %68.7 ile %78.3 oranında başarılı olduğunu belirtti. 10 yıl önce sedef hastalığının tedavi edilemez bir hastalık olarak düşündüklerini belirten Dr.Gordon bu verilere bakarak İxekizumab ile %80 oranında tedavi başarısı beklediklerini de ifade etti.

İlacın yan etkileri olarak nötropeni(azalmış beyaz küre sayısı), mantar enfeksiyonu ve iltihabi bağırsak hastalığının plasebo grubuna göre daha yüksek oranda görüldüğü de belirtilmektedir.

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) bu yeni sedef ilacını Taltz ticari markası ile onayladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.