Sedef Hastalığının Tedavisinde Umut! Yeni bir ilaç geliştirildi.

Ssedef hastalığı nasıl geçer,sedef hastalığı başlangıcı, sedef hastalığı nedenleri, sedef hastalığı bulaşıcımıdır, sedef hastalığı belirtileri, sedef hastalığı tedavisi,ixekizumabedef hastalığı (psöriazis), derinin kronik tekrarlayıcı, kızarıklık şeklinde kendini gösteren bir rahatsızlığıdır.Dünya nüfusunun yaklaşık %3’ünü etkileyen Sedef hastalığı immün sistem (bağışıklık) kaynaklı inflamatuvar bir hastalıktır. Ayrıca psöriazisli hastalarda artmış oranda diyabet, kalp hastalıkları ve depresyon gibi durumlar görülebilmektedir.

İxekizumab adlı ilacın 3 büyük ve uzun vadeli klinik deneme sonucunda orta ve şiddetli sedef hastalarının %80’inde hastalığı tamamen veya neredeyse tamamen tedavi ettiği saptandı ve bu faz III çalışmanın sonuçları, New England Journal of Medicine adlı tıp dergisinde bir makale olarak yayımlandı.

İxekizumab bağışıklık sisteminde sedef hastalığına neden olan bir yolu nötralize ederek etkili olduğu gösterilmiştir.

Çalışmayı yapan Dr.Kenneth Gordon 21 ülkede 3736 hasta üzerinde 1 yıldan daha fazla denenen ilacın 60. hafta sonunda %68.7 ile %78.3 oranında başarılı olduğunu belirtti. 10 yıl önce sedef hastalığının tedavi edilemez bir hastalık olarak düşündüklerini belirten Dr.Gordon bu verilere bakarak İxekizumab ile %80 oranında tedavi başarısı beklediklerini de ifade etti.

İlacın yan etkileri olarak nötropeni(azalmış beyaz küre sayısı), mantar enfeksiyonu ve iltihabi bağırsak hastalığının plasebo grubuna göre daha yüksek oranda görüldüğü de belirtilmektedir.

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) bu yeni sedef ilacını Taltz ticari markası ile onayladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.