SAÇLARINIZIN SAĞLIKLI OLMASI İÇİN GEREKLİ 7 VİTAMİN VE MİNERAL

Vitamin ve mineral eksikliği bulunan diyet ve yüksek  stres seviyesi  saç tellerine zarar verebilir, saç dökülmesine ve  saçların mat bir görünüme bürünmesine neden olabilir.

Çevresel faktörler, kötü beslenme ve vitamin eksikliklerine bağlı saçlarınızda oluşan hasarla mücadele etmek için kullanabileceğiniz vitamin ve mineralleri aşağıda bulabilirsiniz:

1-Folik asit:

Folik asit, saçların gelişmesi ve hücre yenilenmesi için gerekli sentetik bir B vitaminidir.  Folik asit eksikliği erken dönem saç dökülmesine ve saçların doğal canlılığını ve rengini kaybetmesine neden olabilir. Saç sağlığı ve gelişimine yardımcı olmanın yanı sıra, folik asit cildinizin canlılık kazanmasına ve enerjinizi arttırmaya yardımcı olabilir.

2-E vitamini:

E vitamini kan dolaşımını arttırarak kılcal damarların büyümesini sağlar ve saçların sağlıklı büyümesini teşvik eder. Buna ek olarak, E Vitamininde bulunan antioksidanlar yaşlanma sürecini yavaşlatır ve saçların parlaklığını korur ve arttırır.

3-Biotin:

Biotin, karbondioksit transferinden, karbonhidratların ve yağın metabolizmasından sorumlu suda çözünen B vitamininin temelini oluşturmaktadır. Saçları kırılmaya karşı korur, sağlıklı saç büyümesini sağlar ve saç esnekliğini arttırır. Vücudun diğer vitamin ve besin maddelerini daha verimli işleyip emilmesine yardımcı olur.

4-Omega yağları:

Omega yağları, vücudumuzun doğal olarak üretmediği esansiyel yağ asitleridir. Diyette omega yağlarının olması saç esnekliğini arttır. Aynı zamanda kuru / pul pul dökülmüş kafa derisinin düzelmesine yardımcı olur ve saç büyümesini uyarır. Beyin işlevlerini geliştirir ve cildi besler.

5-Probiyotikler:

Probiyotikler, stresin etkileri ile doğrudan mücadele edebilen sağlıklı bir bakteri şekilleridir. Stres, saç derimizi ve saç foliküllerini gerekli besin maddelerinden mahrum etmenin yanında, organlarımızın verimsiz bir şekilde işlev görmesine neden olabilir. Stres, saç dökülmesine, saçlarda donuk görünüm dahil olmak üzere çeşitli saç sıkıntılarına neden olabilir. Probiyotikler vücutta dengeyi sağlar ve sindirim sisteminin daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

6-Fulvik asit:

Fulvik asit, güçlü detoks ve antiinflamatuvar etkisi ile androjenik alopesi ( bir saç kaybı türü) önleyebilen özelliklere sahiptir. Buna ek olarak, besin emilimini arttırır ve saçların keratin oranını arttırarak güçlü olmasını sağlar.

7-MSM(metil sülfonil metan):

MSM, birçok gıdada doğal olarak bulunan kükürt formudur. Bununla birlikte, konvansiyonel işleme ve pişirme yöntemleri etkinliğini önemli ölçüde düşürür, bu nedenle dışarıdan eklemenin gerekli olduğu düşünülmektedir. Kükürt, vücutta sağlıklı kollajen ve keratin üretimi için gereklidir. MSM, saçların büyüme döngüsünü arttırmaya yardımcı olur ve saçların daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.