Brokoli filizi özütü baş boyun kanserlerinin tekrarlamasını önleyebilir mi?

Pittsburgh Üniversitesi Kanser Enstitüsünde yapılan bir araştırmaya göre brokoli filizi özütlerinin bir detoksifikasyon genini aktive ettikleri ve baş boyun kanserli hastalarda kanserin tekrarlamasını engelleyebileceği gösterilmiştir.

Çalışmayı yürüten Dr. Julie Bauman baş ve boyun kanserlerinde kanserin bir kaç yıl içerisinde tekrar görünme oranının oldukça yüksek olduğunu belirtmiş ve bunu önleyici ilaç geliştirme çabalarının henüz başarılı olamadığını belirtmiştir.

Brokoli, lahana ve tere gibi turpgillerin karsinojenlere karşı korunmada etkili olduğu gösterilmiştir. Bu bitkilerde sulforafan adlı doğal molekülün oldukça yüksek olduğu saptanmıştır.

Dr.Bauman ve arkadaşları laboratuvar ortamında baş ve boyun kanserli hücrelere değişen oranlarda sülforafan dozu verdiler ve normal hücrelerle karşılaştırdılar.

Fare, insan ve laboratuvar çalışmalarının başarılı sonuçları sonrasında Dr. Bauman baş ve boyun kanserli gönüllü hastalarda büyük bir klinik çalışma başlattı ve bu hastalara brokoli tohumu içeren kapsüllerle tedavi etmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.