İSTENMEYEN TÜYLERDEN KURTULMANIN 5 DOĞAL YOLU

 

tuyKadınlarda yüz ve vücutta istenmeyen tüyler sıkıntı yaratan bir durumdur ve çoğu zaman bu tüylerden kurtulmak için acılı ağda seansları uygulanır. İstenmeyen tüyler genellikle ergenlikle başlar ve en sık 18-45 yaş arasındaki kadınlarda görülür. Bu durumun aşırı derecede  olmasına hirşuitizm adı verilir.

 

 

Hirşuitizm nedenleri nedir? 

-Erkek hormonlarının (androjen) kanda artış göstermesi

-Genetik

-Polikistik over sendromu gibi hormonal dengesizliğe neden olan hastalıklar hirşutizme neden olabilir.

İstenmeyen tüylerden doğal yollarla kurtulabilir miyiz?

İşte size yardımcı olabilecek birkaç yöntem:

Kılları veya tüyleri kökünden aldığınız herhangi bir yöntemden sonra aşağıdaki doğal yöntemler kıl köklerinin zayıflamasını ve zamanla yok olmasını sağlayacaktır.

1-Nane Çayı:

Nane çayı, bir erkeklik hormonu olan ve aşırı kıllanmadan da sorumlu olan testosteron kan düzeyini azaltır. Bu özelliği nedeniyle istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılabilir.

2-Ponza taşı:

İstenmeyen tüylerden geçici olarak kurtulmanın bir yolu da bir ponza taşı kullanarak tüyleri yok etmektir. Bu yöntemle tüyün kökünden çıkması sağlanabilir.

3-Şekerli limon suyu:

150 ml su içine 30 gram şeker ile 10 ml limon suyu iyice karıştırın. Daha sonra yüzünüzde tüylerin çıktığı bölgeye sürün ve 15 dakika kalmasını sağlayın. Sonra soğuk su ile yıkayın. Haftada bir tekrar edin.

4-Limon ve bal maskesi:

Bu yöntemde şeker yerine bal kullanabilirsiniz.

5-Zerdeçal maskesi:

Zerdeçalın kıl köklerini zayıflatma etkisinden dolayı zerdeçalı suyla karıştırdıktan sonra maske şeklinde 20 dakika yüzünüze uygulamak istenmeyen tüylerden kurtulmanızda size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.