VÜCUT YAĞ ORANI MI, VÜCUT KİTLE İNDEKSİ Mİ?

yağ

Uzmanlar vücut yağ yüzdesinin mi yoksa vücut kitle indeksinin mi sağlıklı olmanın daha iyi bir göstergesi olduğunu uzun yıllardır tartışmaktadır.

Vücut kitle indeksi uzun bir süre bir kişinin sağlıklı olup olmadığını belirlemek için kullanıldı ve bu indeks 2 şeye bağlıydı. Kilo ve boy.

Vücut kitle indeksi vücut ağırlığının, boy uzunluğunun karesine metre cinsinden bölünmesiyle hesaplanır ve 18.5 altında zayıf, 20- 25 arası normal, 25-29 arası hafif şişman ve 30 şişman olarak değerlendirilir.

Vücut kitle indeksi: Ağırlık/ Boy uzunluğu (metre cinsinden karesi)

 

Vücut yağ oranı ise sağlıklı bir vücutta belli bir yüzdenin üstünde olmamalıdır. Erkek ve kadınlarda bu oran farklıdır ve yaşla değişir.

Kadınlarda:

20-40 yaş: %21 -33

41-60 yaş: %23-35

61-79 yaş: %25 -37 arası ideal olarak kabul edilir.

Erkeklerde:

20-40 yaş: %8-19

41-60 yaş:%11-22

61-79 yaş: %13-25 arası normal olarak kabul edilir.

Vücut yağ oranını hesaplamanın artıları:

Vücut kitle indeksi sadece boy ve kilo ile ilişkili iken, yağ oranı vücudunuzda ne kadar  yağ bulunduğunu hesaplar. Kemik dansitesi daha yüksek bir birey yüksek kitle indeksine sahip olabilecekken, yağ oranını hesaplamak kişinin daha sağlıklı ve uygun bir vücut yapısına sahip olup olmadığı hakkında fikir verir.

Örneğin yapılan çalışmalar karın çevresinde daha fazla yağ olan kişilerin, olmayanlara göre aynı vücut kitle indeksine sahip olsalar bile, kalp rahatsızlıkları açısından daha riskli olduğunu göstermektedir.

Bununla birlikte vücut yağ oranının hastalık göstergesi olarak ne kadar kullanılabilir olduğu çok fazla net değildir ve üzerine daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Vücut kitle indeksinin artıları:

Vücut yağ oranına göre daha fazla kullanılmış ve test edilmiş bir indekstir. Hesaplaması kolaydır.

Sonuç olarak vücut yağ oranı daha doğru sonuçlar verirken, hastalıklarla ilişkisi açısından yeterli veri bulunmamaktadır. Vücut kitle indeksinin ise kolay hesaplanır, çok test edilmiş ve denenmiş olması nedeniyle bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

Bunu da Okuyun

MENİERE HASTALIĞI NEDİR?

Meniere hastalığı, baş dönmesi (vertigo) ve işitme kaybına neden olabilecek bir iç kulak hastalığıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.