ÇÖREK OTU YAĞININ KANITLANMIŞ 7 FAYDASI

black-seedÇörek otu binlerce yıldır insanlar tarafından kullanılan ve şifalı olduğuna inanılan bir bitkidir. Düğünçiçeğigiller ailesinden Nigella cinsine aittir. Tarih boyunca baş ağrısı, diş ağrısı, burun tıkanıklığı, konjonktivit, abse ve bağırsak solucanları tedavisinde kullanılmıştır. 

Günümüzde çörek otu gaz, kolik, diyare, dizanteri, kabızlık ve hemoroid gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Astım, alerji, öksürük, bronşit, amfizem, grip, domuz gribi ve tıkanıklık gibi solunum sistemi hastalıklarında da kullanılır.

Diğer kullanım alanları arasında kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürme, bağışıklık sistemini güçlendirme ve kanseri önleme bulunmaktadır. 

İşte aşağıda çörek otu yağının kanıtlanmış 7 faydası:

1-Kansere karşı etkisi:

Bilim insanları çörek otunda bulunan  timokinon ve timohidrokuinonun adlı iki fitokimyasalın fareler üzerinde antitümör aktivitesini değerlendirdiler ve çörek otu yağının içindeki bu maddelerin tümör hücrelerinde % 52’lik bir azalmaya neden olduğunu keşfettiler.

Kanserle savaşta 9 mucize yiyecek

2-Kolesterol üzerine etkisi:

Yapılan bazı çalışmalarda çörek otu yağının kolesterol ve LDL kolesterol düzeylerinde düşmeye neden olduğunu göstermiş fakat bazı araştırmacılarda kolesterol üzerinde bir etkisi bulunmadığını ileri sürmüşlerdir.

Soğan kolesterolü düşürür mü?

3-Diyabet üzerinde etkisi:

Endocrinology and Metabolism dergisinde yayınlanan bir makalede; çörek otu yağının pankreas beta hücrelerinin kısmi olarak rejenerasyonuna(yenilenmesine) neden olduğu ve serum insülin konsantrasyonlarını arttırdığı dolayısıyla yüksek serum glikozunu (şeker) düşürdüğü belirtilmiştir.

Diyabeti önlemenin 6 yolu

4-Kilo vermeye faydası:

 The Journal of Diabetes and Metabolic Disorders dergisinde anti-obezite özelliklerine sahip bitkileri saptamak için yapılan bir çalışmada en etkili doğal ilaçların arasında çörek otu yağının olduğu belirtilmiştir.

Kilo vermede başarılı olmanın 6 stratejik yolu

5-Saçlara olan etkisi:

Çörek otu yağının en etkili faydalarından birisi saç dökülmesi üzerine olan etkisidir. Etki mekanizması tam olarak bilinmese de saç foliküllerini güçlendirerek saç köklerinin gelişmesine  yardımcı olduğu gösterilmiştir.

6-Cilt üzerindeki etkisi:

Çörek otu yağının kaşıntı ve egzema üzerinde faydalı etkisi olduğu gösterilmiştir.

Egzema neden olur?

Kaşıntı neden olur?

7-Enfeksiyonlar üzerindeki  etkisi:

Çörek otu yağının yapılan bir çok çalışmada antiinflamatuvar etkiye sahip olduğu ve MRSA gibi bazı dirençli bakteri türleri üzerinde bile öldürücü etkisi olduğu gösterilmiştir.

MRSA bakterisi nedir? Neden tehlikelidir?

Bunu da Okuyun

POTASYUMA NEDEN İHTİYACIMIZ VAR?

Potasyum nedir? Potasyum, hücrelerin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olan bir mineraldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.