TOMOGRAFİ NEDİR VE NASIL ÇEKİLİR?

tomografi

Bilgisayarlı tomografi (BT)  veya İngilizce kısaltması CT (okunuş:siti) (computerized tomography) olan insan vücudunun iç organlarını

X ışınları ve bilgisayar yardımıyla kesitler halinde görüntü haline getirerek görmemize yarayan bir cihazdır.

Tomografi 3 boyutlu bir nesnenin 2 boyut halinde görüntü oluşturma sürecidir ve bu süreçte dijital geometri kullanılır. Aynı bölgenin bir çok resim bir çok açıdan alınır ve daha sonra 3 boyutlu görüntü üretmek için kullanılır.

Bilgisayarlı tomografi tıp alanında tanıda oldukça yardımcı bir cihaz olmasına rağmen, iyonize radyasyon kaynağı olduğu için kansere neden olabilir.

Bilgisayarlı tomografi tarihçesi:

Bilgisayarlı tomografi(BT) Sir Godfrey Hounsfield ve Dr. Alan Cormack tarafından geliştirildi. Tıbbi hastalıkların teşhisi için bir temel bir tanı yöntemi haline geldi ve yaptıkları bu buluş için Hounsfield ve Cormack’e 1979’da Nobel Ödülü verildi.

BT tarayıcıları ilk kez 1974 yılında kurulmaya başlandı. BT tarayıcıları hızlı tarama yapma amacıyla hasta konforuna göre geliştirdi ve bu iyileştirmeler doktorun tanı koymasına yardımcı olan daha yüksek çözünürlüklü görüntülerin elde edilmesini sağladı. Örneğin, BT taraması doktorlara düz bir film X-ışını ile göremedikleri küçük nodülleri veya tümörleri görmelerine  yardımcı olabilmektedir.

Bilgisayarlı tomografi hazırlığı nasıl yapılır?

Eğer hastada kontrast madde enjeksiyonu yapılacaksa, BT taramasından önce birkaç saat boyunca yemek yememeli ya da içmemelidir. Kontrast madde enjeksiyonunu yapmak için taramadan hemen önce bir damar içi katater yerleştirilir. Kontrast madde damar yoluyla vücuda girmiş olur.

Karın ve pelvis BT taramasından önce baryum içeren oral kontrast madde içmek gereklidir. Bu kontrast madde, radyologun gastrointestinal sistemi (mide, küçük ve kalın bağırsak) tanımlamasına, bu organların anormalliklerini tespit etmesine ve bu yapıları karındaki diğer yapılardan ayırmasına yardımcı olur. 

Bilgisayarlı tomografi nasıl çekilir?

Tomografi çekilirken hasta tomografi cihazının masasında hareketsiz olarak yatmak zorundadır. Masa incelenecek organa göre cihazın içine doğru ilerler. Hastaya herhangi bir acı ya da rahatsızlık vermez sadece kapalı yerde kalma fobisi olanlarda ve çocuklarda bu tetkikin uygulanması zordur. Tomografi çekilen bölgeye göre farklılık göstermekle birlikte 10-15 dakika sürer. İlaçlı yapılan tomografi işlemlerinde tomografi çekiminden sonra bol miktarda su içilmelidir. Gebelere tomografi çekilmemelidir, emziren annelerde ilaçlı tomografi çekilmişse 24 saat boyunca bebeklerini emzirmemelidirler.

 Bilgisayarlı tomografi ne amaçla kullanılır?

tomografi

BT, akciğer, beyin, karın, kemikler, yumuşak doku gibi bir çok vücut yapısının incelenmesi amacıyla kullanılır. Özellikle pankreas,karaciğer, akciğer gibi bir çok kanser türünün saptanmasında faydalıdır. Tümör varlığı, büyüklüğü ve tam olarak yerleşim yeri BT sayesinde saptanabilir. BT sayesinde vücut kanlanması ve kan damarları hakkında da bilgi sahibi olunabilir. Yine BT kullanılarak kemik yapısı ile ilgili detaylı bilgi alınabilir.

Bilgisayarlı tomografi riskleri nelerdir?

BT taraması oldukça düşük riskli bir prosedürdür.

♦BT taraması yapılırken hasta radyasyona maruz kalacaktır. Ancak, bu güvenli bir düzeydir.

En büyük potansiyel risk, BT taramasında bazen kullanılan kontrast madde (boya olarak da bilinir) uygulamasıdır. Bu kontrast madde normal dokuların anormal dokulardan ayrılmasına yardımcı olur. Ayrıca kan damarlarını lenf düğümleri gibi diğer yapılardan ayırt etmeye yardımcı olur. Herhangi bir ilaç gibi, bazı insanlar kontrast madde için ciddi bir alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu ciddi alerjik reaksiyonun gelişme ihtimali 100.000’de 1’dir.

Daha önce kontrast maddeye tepki veren veya diğer ilaçlara şiddetli alerjik reaksiyon gösteren kişilerde, astımı veya amfizemi olan veya ağır kalp hastalığına sahip olan kişilerde kontrast maddeye karşı reaksiyon riski yüksektir.

♦İntravenöz(damardan) verilen kontrast madde özellikle ileri derecede böbrek hastalığı olanlarda böbreklere zarar verebilir. Genellikle, kontrast maddenin vücuttan atılması için bol miktarda su içilmesi önerilir.

Bilgisayarlı tomografi(BT) ile manyetik rezonans (MR) (emar) arasındaki farklar nelerdir?

1-BT’de X ışınları, MR’da mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanılır.

2-BT’de tendon ve bağlar görüntülenemez, MR’da görüntülenir.

3-MR omurganın incelenmesinde daha faydalıdır.

4-Tomografi daha çok kanser, zatürre, anormal akciğer röntgen bulguları olan hastalar ve beyin kanamalarında daha faydalıdır.

5-Beyin tümörleri MR ile daha iyi tanımlanır.

6-BT ile organ yırtık ve yaralanmaları daha çabuk tanımlanır, bu yüzden trafik kazalarında BT tercih edilir.

7-Kırık kemik ve kaburga tanılarında BT daha faydalıdır.

8-Akciğer ve göğüs kafesinin içindeki organların görüntülenmesinde BT daha faydalıdır.

Bunu da Okuyun

TALASEMİ NEDİR? TALASEMİ TESTLERİ NELERDİR?

Talasemi; vücutta normalden daha az hemoglobin ve daha az kırmızı kan hücresi bulunması ile karakterize ...

13 Yorumlar

 1. bir kulağım aniden sağır oldu ilaç kullanıyorum ilerde kontrole gidicez. kulak dr na gittiğimizde birde tomografi çekildim. tomografide bütün hastalıklar meydana çıkarmı iyi günler.

  • Doktorumnedio

   Tomografi çektirdiğiniz bölgedeki değişiklikler tomografide görünür. Özellikle her hangi bir kitle varlığı ve damarsal bozukluklar tomografi sayesinde görülebilir. Tomografide bütün hastalıkların meydana çıkması gibi bir şey söylenemez.

 2. birşey daha sorcaktım kalp hastalığı BT tomografide belli olurmu tşk.

  • Doktorumnedio

   Bilgisayarlı tomografi (BT) teknolojileri, damarları daraltabilen kalsiyum birikimlerinin görülmesine yardımcı olabilir. Kalsiyum önemli bir miktarda bulunursa, koroner arter hastalığının göstergesi olabilir.

 3. kalp ameliyatı olmaktan korkuyorum, korkuyu nasıl acaba atarım.

  • Doktorumnedio

   Bu korkunuzu yenmek için profesyonel yardım alabilirsiniz. Psikolojik danışmanlık sayesinde gerekli desteği sağlayabilir ve korkunuzu yenebilirsiniz.

 4. Benim basımın sol tarafındav8 yıldr agrı var bunun için tomografi çektirmem gerekir mi ?

  • Doktorumnedio

   Uzun süredir baş ağrısı şikayetlerinizin tanısı için bir nöroloji uzmanına muayene olmanız gerekir. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde sizden tomografi çektirmenizi isteyebilir.

 5. Endeskopi yaptirdim temiz cikti.ancak fundusa distan basi teşisiyle tomografi istedi.çok korkuyorum.ne olabilir

 6. Merhaba lenf bezimde ki şişlikten sonra patoloji sonucunda maligniteden şüphelenildi. Şimdi de ilaçlı boyun mr ı ve ilaçlı boyun tomografisi istendi. Sizce bu tip durumda mr’mı daha gerekli yoksa tomografi mi. Yani tomografiyi çektirmem ciddi önem arz ediyor mu. Teşekkür ediyorum.

  • Doktorumnedio

   Yazımızda da belirttiğimiz gibi mr ve tomografinin farklı kullanım alanları mevcuttur. Doktorunuz muayene ve diğer tahlil bulgularına göre bu tetkikleri yaptırmanızı istemiştir. Ciddi önem arz edip etmediğini söylememiz mümkün değil fakat doktorunuzun istediği tahlilleri yaptırmanızda fayda vardır. Geçmiş olsun.

 7. Önce MR çekildim ve omurilikte L5’te kayma S1’de çatlak var platin takılması gerekiyor denildi. Prof. Doktora gittim ve tomografi istedi. MR’da göremediği noktaları tomografide görücek mi? Rahatsızlığım ve tedavisi tomografi sonrası netlik kazanır mı?

  • Doktorumnedio

   Geçmiş olsun. Yazımızda tomografi ve MR farklarını belirtmiştik. Doktorunuz tomografi ile gerekli bazı bulguları görmek istemiş olabilir. Bu konuda doktorunuzla konuşmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.