BETA MİKROBU NEDİR?

Halk arasında beta mikrobu olarak geçen ve anne babaları çocuklarında çıktığı zaman oldukça korkutan bu mikrop, aslında A grubu beta hemolitik streptokok adı verilen bir bakteri türüdür.

Özellikle kış aylarında boğaz iltihaplanmasına neden olan bu bakteri her yaşta hastalık yapabilmekle birlikte en sık 5-15 yaş arasında görülür.

Bulaşma yolu solunum yoluyla açığa çıkan bakterilerin insandan insana bulaşması şeklinde olur.

Beta mikrobu çocuklarda neden önemlidir? 

Tedavi edilmeyen A grubu beta hemotilik streptokok enfeksiyonları bazı ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bunlardan ilki halk arasında kalp romatizması olarak bilinen akut romatizmal ateştir. Bu hastalıkta yüksek ateş, eklemlerde ağrı ve kalp kapaklarında yetmezlik görülür.

Tedavi edilmeyen beta mikrobunun bir diğer tehlikeli komplikasyon da böbrekleri tutarak glomerülonefrit denen böbrek iltihabı yapmasıdır.

Beta tanısı nasıl konur?

Boğaz sürüntüsünden alınan örnekte hızlı Strep testleri ile tanı konabilir ancak altın standart boğaz kültüründe bakterinin üretilmesidir. Hızlı strep testleri 20 dakikada sonuç verirken, kültür 24 saat sonra sonuçlanır.

Çocuklar beta taşıyıcısı olabilir mi? 

Evet. Okul ve kreşe giden çocukların %15-20’si hiçbir belirti olmadan beta mikrobunu taşıyabilirler. Taşıyıcılar bulaştırıcı değildir ve herhangi bir şikayetleri yoksa tedavi edilmelerine gerek yoktur.

A grubu Beta hemolitik streptokoklar nasıl tedavi edilir?

Beta mikrobu penisiline çok duyarlıdır. Tedavide penisilin ve amoksisilin gibi penisilin türevi antibiyotikler 10 gün boyunca kullanılır.

 

Bunu da Okuyun

DİSLEKSİ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Disleksi, okuma, yazma ve heceleme sorunlara neden olabilen yaygın bir öğrenme zorluğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.