BACAKLARIMIZ NEDEN HUZURSUZ OLUR?

Huzursuz bacak sendromu (HBS) sinir sisteminin bacakları hareket ettirme isteğine neden olan bir bozukluğudur. Genellikle uykuyu engellediğinden, aynı zamanda bir uyku bozukluğu olarak da değerlendirilir.

Huzursuz bacak sendromlu kişiler bacaklarında (bazen kollarda veya vücudun diğer bölümlerinde) rahatsızlık duyar ve bu durumu hafifletmek için bacaklarını karşı konulmaz bir hareket ettirme isteğinde bulunurlar.

Bacak ve ayaklarda özellikle otururken ve yatarken, ağrı, batma, karıncalanma gibi rahatsız edici durumlardan bahsedilir ve bacakları hareket ettirme isteği hissedilir.

HBS belirtilerinin şiddeti hafif formdan dayanılmayacak hale kadar değişir. Belirtiler gelip gidebilir ve şiddeti de değişebilir. Belirtiler genellikle akşamları ve geceleri daha kötüdür.

Bazı insanlar için, semptomlar yaşam kalitelerini önemli derecede bozabilen şiddetli bir gece uykusu bozulmasına neden olabilir.

HBS kimlerde görülür?

HBS her iki cinsiyeti de etkileyebilir, fakat kadınlarda daha sık görülür ve küçük yaşlarda da olsa her yaşta başlayabilir. Etkilenen insanların çoğu orta yaş ve üstüdür.

Belirtiler aralıklı veya hafif olduğunda HBS genellikle fark edilmemiş veya yanlış teşhis edilmiş olabilir. Doğru teşhis konduktan sonra HBS başarıyla tedavi edilebilir.

HBS neden olur?

Huzursuz bacak sendromunun nedenini bilinmemektedir, bununla birlikte, genlerin rol oynadığından şüphelenilir. HBS’lu kişilerin yaklaşık yarısında bu durumu taşıyan bir aile üyesi vardır.

Huzursuz bacaklar sendromu ile ilişkili olduğu düşünülen diğer durumlar şunlardır:

Kronik hastalıklar:

Demir eksikliği, Parkinson hastalığı, böbrek yetmezliği, diyabet ve periferik nöropati gibi kronik hastalıklarda  genellikle HBS semptomları görülebilir. Bu rahatsızlıkların tedavisi genellikle HBS semptomlarında bir miktar rahatlama sağlar.

İlaçlar:

Antipsikotik ilaçlar, bazı antidepresanlar ve sedasyon antihistaminikleri içeren soğuk algınlık ve alerji ilaçları ve bulantı önleyici ilaçlar HBS belirtilerini kötüleştirebilir.

Gebelik:

Bazı kadınlar gebelik sırasında özellikle son trimestrde HBS belirtileri gösterebilir. Belirtiler genellikle doğumdan sonra bir ay içinde kaybolur.

Alkol kullanımı ve uyku bozukluğu gibi diğer faktörler semptomları tetikleyebilir veya daha kötü hale getirebilir. Bu durumlarda uykunun iyileştirilmesi veya alkol kullanımının ortadan kaldırılması belirtileri hafifletebilir.

HBS tanısı nasıl konur?

HBS tanısı için herhangi bir tıbbi test yoktur, bununla birlikte, doktorlar diğer koşulları ayırt

etmek için kan testleri ve diğer sınavları kullanabilir. RLS tanısı, hastanın semptomları, aile öyküsü, ilaç kullanımı, diğer tıbbi durumların varlığı veya uykusuzluk sorunları ile ilgili soruların cevaplarına dayanır.

HBS nasıl tedavi edilir?

HBS tedavisinde amaç belirtilerin şiddetini azaltmaktır. Bunun için yapılabilecek şeyler şunlardır:

♦Düzenli bir egzersiz programına başlama

♦Uykusuzluk ve kalitesiz uyku problemini çözme

♦Alkol,sigara ve kafeinden uzak durma

♦Bacak masajı

♦Sıcak banyo, ısıtma yastıkları veya  buz paketleri kullanma

İlaç tedavisi:

İlaçlar HBS  tedavisinde yararlı olabilir, ancak aynı ilaçlar herkes için aynı etkiyi göstermeyebilir. Aslında, bir hastada semptomları hafifleten bir ilaç diğer bir hastada daha kötüleştirebilir.

Bir süre etkili olan bir ilaç etkinliğini zaman içinde kaybedebilir.

HBS’nu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar arasında şunlardır:

♦Dopaminerjik ilaçlar: Beyindeki nörotransmitter dopamin üzerinde etkili olan Mirapex, Neupro ve Requip orta ile ağır HBS tedavisi için FDA tarafından onaylanmıştır.

♦Benzodiazepinler: Sedatif (yatıştırıcı) ilaç olan  benzodiazepinler uykuyla yardımcı olabilirler ancak gündüz uykusuna da neden olabilirler.

♦Ağrı kesiciler:  Ağrı tedavisi için kullanılabilir.

♦Antikonvulsanlar:  Tegretol, Lyrica, Neurontin ve Horizant gibi ilaçlar tedavide kullanılabilir.

Huzursuz bacak sendromu için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, mevcut tedaviler durumun kontrol altına alınmasına, belirtilerin azaltılmasına ve uykunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.