SİGARAYI BIRAKTIĞINIZDA VÜCUDUNUZDA OLUŞACAK DEĞİŞİKLİKLER

sigaranın zararları, sigara markaları, sigarayı bıraktıktan sonra, sigara bırakma, sigara fiyatları, sigara sözleri, sigara nedir

Sigaranın vücudumuza verdiği zararlar artık günümüzde herkes tarafından bilinmekte ve bununla birlikte sigara bağımlılığı kurtulması oldukça zor bağımlılıklar arasında bulunmaktadır.

Sigarayı bırakmak için öncelikle kişinin kararlı olması ve bu işi ertelememesi gerekmektedir. Sigara bırakıldıktan 20 dakika içinde vücudumuzda değişiklikler oluşmaya başlamakta ve seneler içinde vücudumuz sigara içilmeyen dönemdeki haline gelmektedir.

İşte aşağıda sigara bağımlılarının sigarayı bıraktıkları andan itibaren vücutlarında olan değişiklikler: 

20 dakika içinde:

Kalp fonksiyonlarınız ,kılcal kan damarları ve damar ağlarının işlevleri normale döner. Kan akışı düzelir, El ve ayaklarınızda hassasiyeti artar.

12 saat içinde:

Kanınızdaki karbon monoksit oranı azalırken, oksijen oranı artar. Kan bileşimi normale döner.

2 hafta ile 3 ay içinde:

Kalp krizi riski azalır.  Tütün bağımlılığı belirtileri azalmaya başlar. Periferik damarlardaki kan dolaşımı iyileşir. Akciğer dokusu toparlanmaya ve akciğer fonksiyonları önemli ölçüde artmaya başlar.

KALP KRİZİNİN 12 ERKEN BELİRTİSİ

1-9 ay içinde:

Hemen olmasa da sigaraya bağlı öksürük ve hırıltılı nefes alıp verme azalır. Akciğer içindeki zararlı maddelerin atılması için biraz daha zamana ihtiyaç vardır.

1 yıl içinde:

Tütün ihtiyacı ortadan kalkar. Cilt sağlıklı görünümüne kavuşur ve esnekliği artar. İskemik kalp hastalığı (inme) riski % 50 azalır.

5 yıl içinde:

Kan dolaşımı tamamen normale döner. İnme geçirme riski hiç sigara içmeyen biriyle aynı seviyeye düşer. Sinir sistemi ve bağışıklık sistemi daha iyi çalışmaya başlar.

10 yıl içinde:

Akciğer kanseri riski artık sigara içenlere göre 2 kat daha azdır. Ağız, boğaz, özafagus ve böbrek ve pankreas kanseri gibi diğer kanser riskleri de azalmıştır.

15 yıl içinde: 

İskemik kalp hastalığı ve kanser riski artık tamamen sigara içmeyen bir kişiyle aynı seviyededir.

Bunu da Okuyun

TALASEMİ NEDİR? TALASEMİ TESTLERİ NELERDİR?

Talasemi; vücutta normalden daha az hemoglobin ve daha az kırmızı kan hücresi bulunması ile karakterize ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.