DİSLEKSİ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Disleksi, okuma, yazma ve heceleme sorunlara neden olabilen yaygın bir öğrenme zorluğudur.

Disleksi belirti ve bulguları nelerdir? 

Disleksi bulgu ve belirtileri herhangi bir yaşta görülebilir, ancak normalde çocukluk çağında ortaya çıkmaktadır. Öğrenme için gerekli olan okuma yazma gibi yeteneklerde  sorunlara neden olan kendine özgü bir öğrenme zorluğudur. Diğer öğrenme yetersizliklerinden  farklı olarak zeka etkilenmez.

Disleksinin çocuklarda görülen belirtilerini  aşağıda bulabilirsiniz:

Okumayı öğrenmede zorluk:

Normal zekaya sahip olmasına rağmen ve uygun öğretim ve ebeveynlik desteği almasına rağmen çocuk, okumayı öğrenmede  güçlük çeker.

Konuşma  gelişiminin yavaş olması:

Disleksik bir çocuk, konuşmayı yavaş öğrenmenin yanında kelimeleri yanlış kullanabilir, kafiyeli çalışmayı son derece zor bulabilir ve farklı sözcük sesleri arasında ayrım yapmakta zorlanır.

Verilerin öğrenilmesinde yavaşlama:

Disleksik çocuklar, okulda harfleri ve telaffuzlarını diğer çocuklardan çok daha uzun sürede öğrenir. Haftanın günlerini, ayı, yılları, renkleri ve bazı aritmetik tabloları hatırlamakta sorunlar yaşayabilir.

Koordinasyon:

Disleksik bir çocuk akranlarından daha beceriksiz olabilir. Top yakalamakta zorlanabilir. Göz el koordinasyonu daha düşük olabilir. Genellikle, disleksik bir çocuk sağını solunu şaşırabilir. Sayılar ve harfler farkında olmadan tersine çevrilebilir.

Yazım:

Disleksik çocuklar yazmada başka çocuklarda görülen ilerleme modelini takip etmeyebilir. Çocuk, bir kelimeyi hecelemeyi öğrenip ertesi gün tamamen unutabilir.

Konuşma problemleri:

Bir kelimenin iki heceden fazla hecesi varsa, fonolojik işlemler çok daha zorlayıcı hale gelir.

Konsantrasyon bozukluğu:

Disleksisi olan çocuklar sıklıkla konsantre olmakta zorlanır. Disleksili çocuklarda ADHD (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) görülme oranı normal popülasyona göre daha yüksektir.

Disleksisi olan bir kişi bir dizi düşünceyi ifade ettiğinde mantıksız veya bağlantısız görünebilir.

Disleksisi olan insanlarda saman nezlesi, astım, egzama ve diğer alerjiler gibi immünolojik sorunlar ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Disleksi nasıl tedavi edilir?

Disleksinin tam bir tedavisi yoktur. Tedavi, günlük yaşantıdaki zorlukları gidermek  üzere  strateji geliştirmeyi  amaçlamaktadır. Bir çocuğa tanı ne kadar erken konur ve desteklenirse, tedavide o kadar başarılı olunur.

Tedavi aşağıdakileri içerebilir:

Psikolojik test –  öğretmenin çocuğa daha iyi hedeflenmiş bir öğretim programı geliştirmesine yardımcı olur. Teknikler genellikle dokunuş, görme ve işitme dahil olmak üzere çocuğun duyularına dokunmayı içerir.

Rehberlik ve destek – çocuğun benlik saygısı ve kişisel gelişimi için okuma ve yazma güçlüğü bir sorun olabileceği halde dünya genelinde disleksi olan milyonlarca insan başarılı olmuş ve üretken vatandaşlar haline gelmiştir. Çocuklara bunun hatırlatılması büyük önem taşımaktadır.

Sürekli değerlendirme – disleksi ile baş etme stratejilerini düzeltmek veya yönetmek için değerlendirmelerin sürekli yapılması ve daha fazla desteğe ihtiyaç duyulan alanların belirlenmesi önemlidir.

Çocuğunuzda disleksi varsa, muhtemelen okullarında ekstra eğitim desteğine ihtiyaç duyacaklardır.Uygun bir destek ile çocuğunuzun özel bir okula gitmeden kendi okulunda eğitim ve öğretimine devam etmesi için genellikle hiçbir sebep yoktur.

Çocuğunuza yardımcı olabilecek teknikler ve destek aşağıdakileri içermektedir:

Bazen bire bir öğretim veya küçük bir grupta dersler veren uzman bir öğretmen

Kelimeleri oluşturan daha küçük sesleri tanımlama ve işleme kabiliyetini geliştirme üzerine odaklanan özel bir öğrenme teknikleri

Bilgisayarlar ve konuşma tanıma yazılımı gibi çocuğunuzun biraz daha eski zamanlarda okumasını ve yazmayı kolaylaştıracak teknolojilerdir. Kelime işlemci ve elektronik düzenleyiciler gibi teknolojiler de yetişkinler için yararlı olabilir.

Üniversitelerin  yüksek öğretimde disleksi olan genç insanlara destek verebilecek uzman personelleri bulunmaktadır.

Bunu da Okuyun

PARMAK EMME VE TIRNAK YEME ÇOCUKLAR İÇİN FAYDALI OLABİLİR Mİ?

Baş parmaklarını emen veya tırnaklarını kemiren küçük çocukların daha sonraki çocukluk dönemlerinde alerji gelişme olasılığının ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.