ÇOCUĞUNUZUN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMENİN 5 YOLU

Hepimiz çocuklarımızı tehlikelerden, kazalardan, enfeksiyon ve hastalıklardan korumak isteriz.

Çocuklarımızın hastalanmasını önlemek için iyi alışkanlıkları teşvik etmek ve bağışıklık sistemlerini erken yaşlardan itibaren yükseltmek için gerekli önlemleri almak önemlidir.

Çocuğunuz daha sağlıklı bir yaşam sürmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için aşağıdaki 5 uygulanması kolay yolu takip edebilirsiniz:

1-Yenidoğan bebeğinizi mümkün olduğunca anne sütü ile besleyin.

Anne sütünün besleyiciliği ve koruyuculuğunu bebeğinize vereceğiniz hiç bir ek gıda ile sağlayamazsınız. Bu yüzden bebeğinizi enfeksiyonlardan ve alerjiden korumak için emzirebildiğiniz sürece en az 2 yıl emzirin.

2-Düzenli el yıkamayı teşvik edin.

Çocuğunuza hapşırma, öksürme sonrası ve tuvalete gittikten sonra ellerini yıkaması gerektiğini öğretin. Elleri ılık su ve sabunla en az 20 saniye yıkamak bakteri ve virüsleri uzaklaştırmasını sağlar ve akciğer enfeksiyonlarının yüzde 45’e varan oranda azalmasına yardımcı olur.

3-Aşılarını atlamayın.

Çocukluk çağı aşı programını ve çocuk doktorunuzun tavsiyelerini dinleyin. Aşılar bebeklik döneminde başlar ve erişkinliğe kadar devam eder ve kızamık, kabakulak, su çiçeği, rotavirüs ve diğer enfeksiyonlarından çocuğunuzu korur.

ÇOCUKLUK ÇAĞI AŞI TAKVİMİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

4-Uykusuna önem verin.

Bağışıklığı en üst düzeye çıkarmak için çocukların yeterince uyku çalması gereklidir.

Çocukların uyku gereksinimleri yaşa göre değişir:

Okul öncesi dönemdeki çocuklar (3-5 yaş arası), 10 ile 13 saat arasında;

6-13 yaş arası çocuklar 9 ile 11 saat arasında;

14-17 yaş arası gençlerin 8 ile 10 saat arasında uykuya ihtiyacı vardır.

Yeterli uyku almamak, vücudun enfeksiyonla mücadelede ve inflamasyonu azaltmada görevi olan sitokinler denilen proteinleri üretme kabiliyetinde azalmaya neden olur.

5-Sağlıklı beslenmesini sağlayın.

Sağlıklı bir diyet çocuğunuzun bağışıklık sistemi için önemlidir. Çocuğunuzu meyve ve sebze yemeye teşvik etmenin yanı sıra tam tahılları diyetine eklemeye gayret edin. İşlenmiş gıdaları sınırlayın. Yiyecek seçimleri, çocuğunuzun, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan vitaminleri (A ve E vitamini gibi) almasını sağlar.

Bunu da Okuyun

PARMAK EMME VE TIRNAK YEME ÇOCUKLAR İÇİN FAYDALI OLABİLİR Mİ?

Baş parmaklarını emen veya tırnaklarını kemiren küçük çocukların daha sonraki çocukluk dönemlerinde alerji gelişme olasılığının ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.