7 MADDEDE KAN SULANDIRICI İLAÇ KULLANANLAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

Kalp veya kan damarlarında pıhtı oluşmasını engellemek ve kalp krizi ve inmeyi önlemek amacıyla kan sulandırıcı ilaçlar (kumadin-varfarin) kullanılır.

Bu ilaçları kullanan kişilerin özellikle dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. İşte 7 maddede kan sulandırıcı ilaç kullananların dikkat etmesi gerekenler:

1-Düşme ve çarpmalardan kendinizi koruyun.

Bu ilaçlar kanamanın durmasını geciktirdikleri için küçük bir yaralanma ciddileşebilir. Yaralanma ihtimalinizin bulunduğu temas sporlarından ve diğer etkinliklerden kaçının. Bunun yerine yürüyün, yüzün, ya da daha güvenli daha güvenli egzersizler yapın. 

2-Bıçak kullanırken dikkatli olun.

Kan sulandırıcı kullananlarda, küçük bir kesi büyük bir kanamaya neden olabilir. Bıçak, bahçe makası veya diğer keskin aletlerle çalışırken eldiven kullanın. Tıraş olurken çok dikkatli olun. Mümkünse tıraş makinası kullanın. Tırnaklarınızı deriye çok yakın kesmeyin. Herhangi bir kesik meydan geldiğinde, kanama durana kadar basıncı uygulayın. Kanamayı durduramıyorsanız tıbbi yardım alın.

3-İlacınızı düzenli kullanın.

İlaçlarınızı her gün aynı saatte alın. Hatırlatıcı olarak akıllı telefonunuzda bir hap düzenleyicisi veya takvim kullanın. İlacınızı almayı unutursanız, hatırladığınızda en kısa sürede ilacınızı alın. 

4-İlaçlarınız hakkında bilgi sahibi olun.

Vitaminler ve takviyeler  kan sulandırıcıların etkilerini değiştirebilir veya yan etkilerini arttırabilir. Örneğin,  ağrı kesici veya soğuk algınlığı için aldığınız ilaç kan sulandırıcılarla etkileşip kanama riskini yükseltebilir.

KUMADİN NASIL KULLANILIR?

5-K vitamini içeren gıdalara dikkat edin.

Aşırı miktarda K vitamini içeren gıdaların alınması kan sulandırıcıların etkisini azaltabilir. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız  özellikle yeşil yapraklı sebzelerden kaçının . Bu sebzeler  K vitamininden zengindir.

K VİTAMİNİ YÖNÜNDEN EN ZENGİN 10 BESİN

6-Kan testlerinizi düzenli olarak yaptırın.

Kan sulandırıcı ilaçlarla tedavinin etkinliğini ölçmek amacıyla PT (protrombin zamanı) veya INR testlerini düzenli olarak yaptırmanız gerekir.

INR TESTİ NEDİR? NE AMAÇLA YAPILIR?

7-Diş sağlığınıza dikkat edin.

Yumuşak bir diş fırçası kullanın. Mumlu bir diş ipi seçin ve dişlerinizin arasında dikkatlice kaydırın.  Diş hekiminize kan sulandırıcı ilaç kullandığınızı mutlaka söyleyin.

Bunu da Okuyun

TALASEMİ NEDİR? TALASEMİ TESTLERİ NELERDİR?

Talasemi; vücutta normalden daha az hemoglobin ve daha az kırmızı kan hücresi bulunması ile karakterize ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.