AMERİKAN KALP DERNEĞİNİN DİYET VE YAŞAM TARZI ÖNERİLERİ

beslenmeSağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı, kardiyovasküler hastalıklarla savaşmak için en iyi silahınızdır.

Bu düşündüğünüz kadar zor değil! Sağlığınıza ve kalbinize uzun vadeli faydalar sağlamak için Amerikan Kalp Derneğinin önerdiği aşağıdaki basit adımları atabilirsiniz.

 

1-Sağlıklı bir kiloya sahip olmanız için kaç kaloriye gereksiniminiz olduğunu bilmeniz önemlidir. Yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivite seviyesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak ihtiyacınız olan kalori farklılık gösterir.

2-Kilo almamaya çalışıyorsanız her gün yakabileceğinizden daha fazla kalori almamalısınız. Almakta olduğunuz kaloriye uyacak şekilde fiziksel aktivitenizin miktarını ve yoğunluğunu ayarlamalısınız. Her hafta en az 150 dakika ılımlı fiziksel aktivite veya 75 dakika kuvvetli fiziksel aktivite veya her ikisinin de eşit bir kombinasyonunu uygulayabilirsiniz.

3-Besleyici değeri yüksek tüm besin gruplarından yemeye çalışın.

Bol yemek yemenize rağmen vücudunuz sağlıklı olması gereken besin maddelerini almıyor olabilir. Besleyici özelliği zengin besinler; mineraller, protein, kepekli tahıllar ve diğer besin maddelerini içerir. Bu besin maddelerinin kalorileri daha düşüktür. Bu besinler kilonuzu, kolesterolünüzü ve tansiyonunuzu kontrol etmenize yardımcı olabilirler.

Sağlıklı beslenme için; çeşitli meyve ve sebzeler, tam tahıllar, az yağlı süt ürünleri, derisiz kümes hayvanları ve balık, fıstık, bakliyat ve tropikal olmayan bitkisel yağları tercih edebilirsiniz. Doymuş yağ, trans yağ, sodyum, kırmızı et, tatlılar ve şekerle tatlandırılmış içecekleri sınırlamanız önemlidir. 

4-Besin maddelerinden fakir gıdaları az tüketin. 

Her gün alacağınız doğru kalori miktarı yaşınıza, fiziksel aktivite seviyenize ve kilo almaya, vermeye veya korumaya çalışıp çalışmadığınıza bağlıdır. Besleyici değeri düşük fakat kalorisi yüksek gıda ve içecekleri sınırlamanız önemlidir.

Günlük yiyecek tercihlerinizi yaparken aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

-Taze, dondurulmuş ve konserve sebze ve meyveleri yüksek kalorili soslar ya da tuz ve şeker eklemeden yemelisiniz. Yüksek kalorili gıdalar yerine meyve ve sebzeleri tercih edebilirsiniz.

-Lif açısından zengin tam tahıl içeren gıdaları tercih edin.

Haftada en az iki kez özellikle  omega-3 yağ asitleri içeren balıkları (örneğin somon, alabalık ve ringa balığı) yiyin.

Yağsız  ve düşük yağlı (% 1) süt ürünlerini seçin.

-Şeker eklenmiş içecek ve yiyecekleri kesin.

Daha az sodyum dolayısıyla daha az tuz içeren gıdaları seçin. Tansiyonunuzu düşürmek için günde 2,400 miligramdan fazla tuz almayın. Günlük tuz alım miktarının 1.500 mg’a düşürülmesi ideal olanıdır.

-Alkol kullanıyorsanız mümkün olduğunca azaltın. İdeal olanı hiç alkol kullanmayın.

-Sigarayı bırakın.

Bunu da Okuyun

YÜKSEK TRİGLİSERİT DÜZEYİNİ DÜŞÜRMENİN DOĞAL YOLLARI

Trigliseritler kanda yağ taşıyan parçacıklardır. Şeker (karbonhidratlar) ve diyetle alınan yağlardan  kaynaklanır ve ayrıca karaciğerde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.