DOPPLER ULTRASON NEDİR, NASIL ÇEKİLİR?

doppler, doppler ultrason nedir, doppler ultrason nasıl çekilir

Doppler ultrason yansıyan ses dalgaları kullanılarak kan akışının görüntülenmesine yarayan bir tanı aracıdır. Bir ultrason türüdür. Ultrasonun ne olduğu ve ne amaçla kullanıldığı hakkında bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Ultrason nedir, ne amaçla kullanılır?

 

 

Doppler ultrason bacak, kol, boyun gibi büyük arter ve venlerdeki kan akışını gözlemlemek için kullanılır. Bu damarlardaki herhangi bir tıkanıklık olup olmadığının veya kan akışının azalıp azalmadığının tespit edilmesi amacıyla kullanılır. Sonuçta inme, derin ven trombozu ve akciğer embolisi gibi hastalıkların erken tanısı konmaya çalışılır.

Doppler ultrason nasıl çekilir?

ultrason, ultrason nasıl çekilir, ultrason nedirDoppler ultrason sırasında ultrason cihazının probu cilt üzerinde kan damarları boyunca gezdirilir.  Bu cihaz ses dalgalarını gönderir ve tekrar geri alır. Kan hücrelerinin hareketi yansıtılan ses dalgaları üzerinde değişikliklere neden olur. Buna doppler etkisi adı verilir. Herhangi bir kan akışı olmadığı durumlarda, ses perdesinde değişiklik görülmez.

Yansıyan ses dalgalarından elde edilen grafik ve şekiller kan damarlarındaki kanın akışını göstermek için kullanılır, bu görüntüler saklanabilir ve daha sonra tekrar değerlendirilebilir.

 

 

Basit olarak 3 tip Doppler ultrason vardır:

1-Hasta başında yapılan Doppler ultrason:

Bu tip Doppler ultrason’da doktor hasta başında taşınabilir bir ultrason cihazı ile yansıyan sesleri dinleyerek hasta kan akışında herhangi bir azalma ya da tıkanıklık olup olmadığına karar verir.

2-Dupleks Doppler:

Dupleks ultrason  standart bir ultrason türüdür. Bir bilgisayar yardımıyla Doppler sesleri grafik haline dönüştürülür ve kan akışının hızı ve yönü hakkında bilgi sahibi olunur.

3-Renkli Doppler:

Renkli Doppler de standart bir ultrason türüdür.  Yine bir bilgisayar sesleri renkli hale çevirir ve bu renklere göre kan akışının yönü ve hızı hakkında karar verilir.

Doppler ultrason hangi amaçla kullanılır?

-Kol, bacak, boyun gibi vücut bölgelerinde kan pıhtılaşmalarını, daralma ve tıkanmaları tespit etmek için

-Bacaktaki dolaşım yetersizliği nedeniyle zaman zaman topallama ve ağrı durumunu (intermittent claudication) tespiti için. Bu durum bacak damarlarındaki ateroskleroza bağlı olarak gelişir.

-Geçirilen bir inme sonrası kan akışını değerlendirmek için

Varisli venlerin ve diğer ven problemlerinin değerlendirilmesinde

-Böbrek ve karaciğer transplantasyonu sonrası bu organlara olan kan akışının belirlenmesi için

-Damar içlerinde oluşarak beyin gibi organlara kan akışının azalmasına neden olan plakların saptanmasında

-Gebelik sırasında bebeğin sağlıklı olup olmadığının ve özellikle kan uyuşmazlığı olan durumlarda göbek kordonundaki kan akışının değerlendirilmesinde Doppler ultrason kullanılır.

Bunu da Okuyun

TÜMÖR MARKERLARI (BELİRTEÇLERİ) NELERDİR?

Tümör belirteçleri kanserli hücreler veya vücudun diğer hücrelerinin kansere verdiği cevaba göre veya bazı iyi ...

One comment

  1. Ahmet Erdogdu

    Merhaba…
    45 yasindayim ereksiyon yani sertlesme ile ilgili son 6 aydir problem yasiyorum.Bundan 2 yil once ayaklarim kaslarim ve kemiklerim sizlamaya basladi.Gitmedigim doktor kalmadi ozellikle oturdugumda ayaklarim usuyor ve kemiklerim icten icten sizliyor.Ozellikle ayaklara ve penise giden damarlarin kontrol edilmesi gerektigi yonde doktor tavsiyesi oldu.Ben randevu almak istiyorum.Tekirdag Malkara 0 532 573 63 74

    • Doktorumnedio

      Sitemizde tanı ve tedavi hizmeti verilmemektedir. Öncelikle bir üroloji uzmanına muayene olmanızı öneririz. Üroloji uzmanı muayenesi sonrası gerekli görürse bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmanızı da isteyebilir. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.