BAŞ AĞRISINI İLAÇSIZ GEÇİRMENİN YOLLARI

bas-agrisiBaş ağrısı hepimizin zaman zaman sıkıntısını çektiği, oldukça can sıkıcı olabilen, bazen günlük işlerimizi bile yapmaktan alıkoyan rahatsız edici bir durumdur.

Baş ağrısının yaygın nedenleri arasında stres, gerginlik, huzursuzluk, sinüs problemleri, migren, uyku eksikliği ve dehidratasyon (susuzluk) bulunmaktadır.

Baş ağrısının bir çok çeşidi olduğu gibi, bazı hastalıkların belirtisi olarak baş ağrısı görülebilir.

Baş ağrısı türleri:

-Gerilim tipi baş ağrısı (tension headache):

Kas gerilmelerine bağlı baş ağrısıdır. Stresten kaynaklandığı düşünülür.

-Küme baş ağrısı (cluster headache): 

Küme baş ağrısı genellikle genç erkeklerde hızla başlayan ve hızla biten çok şiddetli baş ağrılarıdır.

-Migren:

Migren otonom sinir sistemi bozukluğuna bağlı bir baş ağrısı türüdür.

Migreni tetikleyen 10 durum.

Baş ağrısını geçirmek için bazı durumlarda ilaç tedavisi gerekli olmaktadır fakat bazen doğal yöntemler de ağrıyı azaltarak rahatlamamızı  sağlayabilir.

İşte aşağıda baş ağrısından kurtulmanıza yardımcı olacak 9 doğal çare:

1-Su için.

Genellikle baş ağrıları dehidratasyon (susuzluk) sonucu oluşur. Bu tür baş ağrısı vücudunuzu rehidrate ederek tedavi edilebilir. Baş ağrısı semptomlarını ilk gördüğünüzde bir bardak su içebilir ve gün boyunca yudum yudum su içmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca  alkol ve kahve gibi içeceklerden kaçınmak önemlidir.

2-Buz kalıbı veya sıcak uygulayın.

Sinüs problemlerine bağlı baş ağrısı çekiyorsanız soğuk kompres baş ağrınıza iyi gelecektir. Kronik strese bağlı baş ağrılarında ise ayaklarınızı yaklaşık 10 dakika kadar sıcak suda tutmanız baş ağrınızın geçmesinde faydalı olacaktır.

3-Basınç uygulayın.

Baş ağrısının ilk sinyallerini hissettiğinizde kafatasınıza parmaklarınızla yapacağınız basınç baş ağrısının azalmasına yardımcı olacaktır.

4-Karanlıkta uyuyun.

Baş ağrısı çektiğinizde ışık oldukça rahatsızlık verici olabilir. Migren ve baş ağrısının en çok uyaranlarından biri ışıktır. Işığı kapatmak ve karanlık bir odada uyumaya çalışmak baş ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır.

5-Masaj yaptırın.

Haftalık altı masaj seansı yaptıran migrenden muzdarip kişilerin masajı takip eden üç hafta boyunca kontrol grubuna göre daha az sıklıkla migren atağı geçirdiği ve daha iyi uyudukları saptanmıştır.

6-Akupunktur yaptırın.

Akupunkturun migreni hem tedavi hem de önlemede etkili olduğu gösterilmiştir. Ayrıca akupunkturun episodik veya kronik gerilim tipi baş ağrısı olan insanlara yardımcı olabileceği de düşünülmektedir.

8-Esneme hareketleri yapın.

9-Baş ağrısına iyi gelen gıdalardan faydalanın.

Baş ağrısının geçmesine faydalı olan başlıca gıdalar şunlardır:

-Badem:

Badem içeriğinde bulunan salisin sayesinde ağrı kesici etki gösterebilir.  Salisin, ağrı kesicilerin de içinde bulunan bir maddedir. Baş ağrısı çektiğinizde veya  baş ağrısı yaşanmaya başladığında bir avuç badem tedavi olarak etkilidir ve aynı zaman da koruyucu bir tedavi olarak da kullanılabilir. 

-Zencefil:

Prostaglandinler ağrı mekanizmasında rolü olan maddelerdir. Prostaglandin salınımının engellenmesi ağrı tedavisinde kullanılır. Zencefilin prostaglandin sentezini engellediği gösterilmiştir. Dolayısıyla baş ağrısı tedavisinde zencefilden faydalanabilirsiniz.

-Nane:

Nane sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliklere sahip olup baş ağrısı tedavisinde yardımcı olabilir. Nane çayı olarak faydalanılabileceği gibi nane yağının çene ve boyna masaj şeklinde sürülmesi baş ağrısını tedavide faydalıdır. 

-B3 vitamini(Niasin): 

Niasinden zengin gıdaların baş ağrısı ve migren tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. B3 vitamini  tavuk, ton balığı, somon, mantar, yer fıstığı, arpa, bulgur, kepekli buğday, ayçekirdeği, yeşil sebzeler ve karaciğerde bulunur.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.