E VİTAMİNİ NE İŞE YARAR?

 

e vitaminiE vitamini yağda çözünen ve kuvvetli antioksidan bir bileşiktir. Tokoferol ve tokotrienol adı verilen 8 farklı formu vardır. Vücut için en aktif olanı alfa tokoferoldür.

E vitamini süt, yumurta,kırmızı et, tereyağı, tavuk, yeşil yapraklı sebzeler , fındık ve tam tahıllı gıdalar olmak üzere çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunur.

 

E vitaminin faydaları nelerdir?

1-E vitamini özellikle cilt için oldukça faydalıdır ve çoğu cilt bakım ürününün vazgeçilmez bir parçasıdır.  E vitamini, serbest radikallerin, çevre kirliliğinin ve ilaçların cilt üzerindeki zararlı etkilerinden koruyan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

2-E vitamini yağı saç derisi kan akımını arttırarak saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.

3-Bağışıklık sistemini güçlendirir.

4-Kalp krizi riskini azaltmada etkilidir. Aterosklerozlu hastalarda düzenli E vitamini alımının faydalı olduğu belirtilmektedir.

5-Sinirler, kan damarları, kıkırdak doku üzerindeki oksidatif yıkımı azaltır.

6-E vitamini diyabet ve komplikasyonlarını tedavide etmede kullanılır. Sigara içenlerde ağız ve akciğer kanserini önlemek için, kolorektal, mide ve pankreas kanserini önlemek için E vitamini kullanılır.

7-Alzheimer ve diğer demans hastalıklarında, Parkinson hastalığında, gece kramplarında ve huzursuz bacak sendromunda E vitamini destekleyici tedavi olarak kullanılır.

8-E vitamini enerjiyi arttırarak fiziksel dayanıklılığın arttırılması ve egzersiz sonrası kas gücünün arttırılması için kullanılır.

9-E vitamini katarakt, astım, solunum yolu enfeksiyonları, peptik ülser, kronik yorgunluk sendromu gibi durumlarda da destekleyici tedavide kullanılır.

Bunu da Okuyun

DALAK BÜYÜKLÜĞÜ (SPLENOMEGALİ) NEDEN OLUR?

Dalak, karnın sol üst kısmında, midenin solunda bulunan bir organdır. Dalağın boyut ve şekli  insandan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.