ANTİDEPRESANLAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 11 GERÇEK

antidepresan

Antidepresanlar depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Doktorunuz size antidepresan tedavisi başladığında bu ilaçların avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi vermelidir.

 

 

İşte aşağıda bu ilaçların daha önce duymamış olabileceğiniz ve bilmeniz gereken 11 özelliği:

1-Tüm antidepresanlar eşit derecede etkilidir.Etki bakımından antidepresanların birbirlerine karşı üstünlüğü yoktur sadece fiyatları ve yan etkileri birbirlerinden farklı olabilir.

2-Antidepresanlar cinsel hayatı etkileyebilir. Libidoda düşüş, erektil disfonksiyon gibi yan etkiler ilaç bırakıldığında geri dönüşlü olabilir fakat az sayıda erkekte bu bulgular kalıcı olabilmektedir.

3-Antidepresanlar sperm hücrelerine zarar verebilir.

4-Bazı çalışmalarda antidepresanların kemikler üzerinde yıkıcı bir etkisi olduğu gösterilmiş ve osteoporozlu hastalarda dikkatli kullanılması önerilmiştir.

5-Bazı antidepresanlar özellikle fibromiyaljiye iyi gelebilir.

6-Antidepresanların etkisini göstermesi için haftaların geçmesi gereklidir.

7-Antidepresanların muhtemel kilo aldırıcı etkisi vardır.  Bunun yanında bu etkiyi sadece antidepresan ilaçlara da bağlamak doğru değildir. Zira depresyondaki kişi daha çok yemeye ve daha az hareket etmeye meyilli olabilir.

8-Antidepresanlarla birlikte alkol almanız oldukça tehlikelidir ve depresyon bulgularınızın artmasına neden olabilir.

9-Antidepresanları 6 haftadan uzun süredir kullanıyorsanız ve ilacınızı birden bırakırsanız antidepresan çekilme belirtileri denilen, anksiyete, baş ağrısı, yorgunluk, bulantı, grip benzeri bulgular ve depresyon belirtilerinin geri dönmesi gibi belirtiler görülebilir.

10-MAO inhibitörü adı verilen antidepresanları kullanıyorsanız tiramin içeren yiyecekleri yememeniz gerekir. Bu durum tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir. Tiraminin yüksek oranda bulunduğu gıdalar şunlardır:

Eskitilmiş peynir, salam, sucuk, sosis, bakla, lahana turşusu, soya sosu, şarap gibi gıdalar tiraminden zengindir.

11-Gebelikte kullanılan antidepresanlar çocuklarda otizm riskini arttırabilir.

Bunu da Okuyun

NEGATİF DÜŞÜNCELERİNİZDEN NASIL KURTULABİLİRSİNİZ?

Düşüncelerinize genellikle olumsuzluk mu hakim? Çevrenizdeki, toplumdaki insanlara, ortam koşullarına ve hatta kendinize karşı bile ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.