KRONİK YORGUNLUK SENDROMUNUN KAYNAĞI BAĞIRSAKLARIMIZ!

kronik yorgunluk sendromu tedavisi, kronik yorgunluk belirtileri, kronik yorgunluk sendromu tedavi türleri, kronik yorgunluk sendromu belirtileri, kronik yorgunluk sendromu tanı kriterleri, kronik yorgunluk sendromu pdf ,kronik yorgunluk sendromu nedir, kronik yorgunluk sendromu tedaviDinlenme veya uyuma ile geçmeyen aşırı fiziksel ve zihinsel yorgunluğa kronik yorgunluk sendromu denir ve 6 ay ve daha uzun süredir bu durumun olması halinde kronik yorgunluk sendromundan bahsedilir. Yorgunluğun yanında baş, kas, eklem ağrıları, uyku bozukluğu beraberinde görülebilir. Kronik yorgunluk sendromunun bilinen bir tetikleyicisi ve nedeni bilinmemekle birlikte stres, genetik ve enfeksiyonların altta yatan faktörler olduğu düşünülmektedir.

Cornell Üniversitesi araştırmacıları bağırsak bakterilerinde ve kanda inflamatuvar(iltihap) hücrelerde hastalığın biyolojik göstergelerini (marker) saptadıklarını açıkladılar. 23 Haziranda Microbiome adlı dergide yayımlanan çalışmada kronik yorgunluk sendromu hastalarında bağırsak bakteri mikrobiyatasının normal olmadığı ve muhtemelen gastrointestinal ve inflamatuar semptomlara yol açtığı belirtilmektedir. Ayrıca çalışmanın baş yazarı Maureen Hanson ”biyolojik anormalliklerin saptanmasının hastalığının kökeninde psikolojik nedenler olduğu kavramına karşı daha fazla kanıt sağladığını” belirtmektedir.

Bu çalışmada 48 kronik yorgunluk sendromlu hastanın dışkı örneklerindeki bakterilerin farklı türlerini saptamak için mikrobiyal DNA bölgeleri sıralandı. Sağlıklı insanlarla kıyaslandığında da kronik yorgunluk sendromlu hastalarda bakteri tür çeşitliliğinin ve antiinflamatuvar olarak bilinen bakteri türlerinin oldukça azalmış olduğu saptandı. Aynı zamanda araştırmacılar, kanda inflamasyona neden olan spesifik göstergeler saptadılar yani geçirgen bağırsak sendromuna benzer bir durum gibi bağırsaktaki bakterilerin kana geçerek inflamasyona neden olduğunu keşfettiler.

Bu sayede kronik yorgunluk sendromu tanısının kan ve dışkı testleri ile konulmasının yolu açılmış oldu ve tedavide geliştirilecek ilaçlar ve uygun diyet uygulamaları ile bağırsak florası tekrar düzene sokulacak ve hastaların normal yaşamlarını sürmeleri sağlanacaktır.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.