ZİKA VİRÜSÜNÜ DURDURMANIN YOLU BULUNDU

Zika virüsü nedir, Zika virüs,Aaedes aegypti, Sivrisinek,Wolbachia pipientis, Zika virüsü belirtileri, Zika virüsü türkiyeZika virüs Aaedes aegypti adı verilen sivrisineklerle taşınır ve insanlara bulaştan sorumludur. Zika virüsünün önemi anne karnındaki bebeği etkileyip, bebeklerin küçük beyinli (mikrosefali) ve zeka geriliği ile doğmasına neden olmasıdır.

Wisconsin üniversitesinde araştırmacılar Wolbachia pipientis adı verilen zararsız bir bakterinin Zika virüsün bulaşmasını tamamen önlediğini kanıtladılar.

Scientific Reports adlı dergide yayımlanan yazıda baş yazar Matthiew Aliota bakterinin Zika virüsün yayılmasını durduran biyolojik bir kontrol mekanizmasına sahip olduğunu belirtti.

Daha önce yapılan çalışmalarda Wolbachia bakterisini barındıran sivrisineklerin ateşli bir hastalığa neden olan dank virüsünü yaymaya devam edemedikleri gösterildi ve dank virüsünün  Kolombiya, Brezilya, Avustralya, Vietnam ve Endonezya’da yayılımının kontrol edilmesi için pilot çalışmalar yapılmaktadır.

Wolbachia bakterisi dünyada kelebek ve arılar da dahil olmak üzere böceklerin % 60’da bulunan bir bakteridir, Zika virüsü dank virüsü ile aynı ailedendir. Dolayısıyla aynı mekanizma ile Wolbachia bakterisi bulaştırılan sivrisineklerin Zika virüsünü bulaştıramayacakları düşünülmüştür.

Yapılan çalışmada fareler Zika virüsü taşıyan insan kanı ile enfekte edilmiş ve sivrisinekler bu farelerin kanı ile 2-3 gün boyunca beslenmişlerdir. Sivrisineklerin bir kısmında Wolbachia bakterisi mevcutken, bir kısmında bakteri bulunmamaktadır.

Çalışma sonucunda Wolbachia taşıyan sivrisineklerin Zika virüsü ile enfekte olma olasılığının daha düşük olduğu bulundu ve enfekte olanların da kendi tükürükleri ile virüsü iletme yeteneklerinin olmadığı gösterildi.

Ayrıca bir diğer iyi bir haber de; Wolbachia bakterisini taşıyan anne sivrisineğin yavrusunda da bu bakteri bulunmakta ve vahşi nüfusun içine dahil olarak anneden yavruya geçmektedir.

Araştırmacılar bakterilerle enfekte edilen sivrisinek çalışmalarının devam ettiğini ve bulguların oldukça ümit verici olduğunu belirtmektedirler.

Bunu da Okuyun

ARB BOYAMA NEDİR? NE AMAÇLA YAPILIR?

ARB, aside dirençli bakteri kısaltması olarak kullanılan ve yaygın olarak tüberküloz basilinin gösterilmesi için kullanılan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.