LİSTERİA BAKTERİSİ NEDİR?

listeria nedir, listeria monocytogenes, listeria bakterisi nedir, listeria belirtileri, listeria hastalığı, listeria monocytogenes bulaşma yolları, listeria monocytogenes özellikleri, listeria monocytogenes analizi

Listeria monocytogenes bakterisinin insan hücrelerinin içine girerek ve çoğalarak neden olduğu ve listeriyoz adı verilen bir enfeksiyondur. Listeria bakterisinin önemi salgınlara neden olabilmesinden dolayıdır.

Listeriyoz belirtileri değişkendir. Bakteri ile enfekte olanlarda genellikle

-Ateş

-Kas ağrısı

-Bulantı

-İshal görülür.

Bazı kişilerde;

Menenjit

-Mental değişiklikler

-Beyin absesi ve ölüm gibi ciddi belirtiler görülebilir.

Genellikle bağışıklık sistemi zayıflamış, kanser, AIDS hastaları, gebeler, yeni doğan bebekler, şeker hastaları ve alkolikler risk altındadır. Risk altındaki hastalarda antibiyotik tedavisi gerekir, onun dışında risk faktörü bulunmayan kişilerde kendiliğinden iyileşir, ilaç tedavisi gerekmez.

Listeria bakterisi insanlara nasıl bulaşır?

Listeria bakterisi ile kirlenmiş gıdaların yenmesi veya suların içilmesi ile Listeria insanlara bulaşır. Gebe kadınlarda bebeklerine geçiş olabilir, bunun dışında insandan insana geçiş söz konusu değildir.

Listeria bakterisi toprak ve suda bulunur ve toprağa ekili gıdalarla veya hayvan ve insan dışkısı ile kirlenmiş gıdalarla insanlar bulaşır.Listeria aynı zamanda et, peynir ve yumurtada da bulunabilir.

Listeria tanısı nasıl konur?

Listeria‘nın ön tanısı hastanın hikayesi ve fiziksel muayenesi sonrası, özellikle hastada kontamine bir gıda alımı öyküsünün varlığında konur. Kesin tanı ise Listeria‘nın kültür ortamında üretilmesi ile olur. Dışkıda bakteriyi saptamaya yönelik güvenilir bir test veya serolojik testler bulunmamaktadır.

Listeria tedavisi nasıl yapılır?

Listeria enfeksiyonu geçiren hastalar genellikle 7 gün içerisinde iyileşir. Bununla birlikte yukarıda anlatılan risk faktörlerini taşıyan taşıyan hastalarda damar içi ilaç kullanılması gerekebilir. Ampisilin tedavide ilk seçenektir. Baktrim ( trimetoprim-sulfometaksazol) da tedavide kullanılabilir.

 

Bunu da Okuyun

SHIGELLA (ŞİGELLA) NEDİR? HANGİ HASTALIKLARA NEDEN OLUR?

Shigellosis (Şigelloz) Shigella adlı bir bakteri grubunun neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.