MOZART VE STRAUSS DİNLEMENİN SAĞLIĞIMIZ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

mozart dinle, mozart türk marşı, mozart hayatı, mozart eserleri, mozartın hayatı, mozart kimdir, mozart 40. senfoni dinle, mozart bestelerBochum Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada farklı müzik türlerinin kardiyovazküler sistem üzerindeki etkileri araştırıldı, Mozart ve Strauss dinlemenin kan basıncını düşürdüğü ve kalp hızını yavaşlattığı saptandı.

120 kişi 3 farklı gruba ayrılarak, 1. gruba 25 dakika boyunca W. A. Mozart, J. Strauss klasikleri, 2. gruba ABBA grubunun pop müzikleri dinletildi. 3. gruba ise herhangi bir müzik dinletilmeden sessiz bir ortamda bekletildi.

Müzik dinletilmeden ve sessiz ortama alınmadan önce ve daha sonrasında deneklerin kan basınçları ve kalp hızları ölçüldü. Mozart ve Strauss dinletilen deneklerde kan basınçlarında ve kalp hızlarında belirgin düşme görülürken, ABBA dinletilen deneklerde herhangi bir değişiklik saptanmadı.

Sessiz ortamda yatar durumda dinlenen deneklerde de kalp hızı ve kan basıncında düşme saptandı fakat bu düşüş Mozart ve Strauss dinletilen denekler kadar değildi.

Hans-Joachim Trappe ve Gabriele Volt tarafından yapılan çalışma Deutsches Ärzteblatt International adlı dergide yayımlandı.

(Dtsch Arztebl Int 2016; 113: 347-352)

Bunu da Okuyun

AŞİL KOPMASI NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Aşil tendon rüptürü olarak adlandırılan,  baldırın arkasındaki kasları topuk kemiğine bağlayan güçlü lifli kordonun (aşil ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.