ÖKSÜRÜĞÜ TEDAVİ ETMENİN DOĞAL YOLLARI

Öksürük solunum yollarından havanın güçlü bir şekilde atılması işlemidir. Bu sayede hava yollarındaki yabancı cisimlerin ve rahatsızlık veren maddelerin atılması amaçlanır. Öksürük vücudun kendisini korumak için başvurduğu bir yöntemdir. Öksürüğün sürekli olması normal değildir ve bir çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Öksürük nedenleri için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Kronik öksürüğün muhtemel 10 nedeni.

Öksürüğün doğru olarak tedavi edilebilmesi için  öncelikle nedenin bulunması gereklidir. Neden tespit edildikten sonra buna uygun tedavi uygulanır. Bunun dışında öksürüğün verdiği rahatsızlığı ortadan kaldırmak ve verilen tedaviye yardımcı olması için bazı doğal yollardan da faydalanılabilinir.

İşte aşağıda  öksürük tedavisinde kullanabileceğiniz 7 doğal ilaç:

1-Bal:

bal, balın faydaları

Balın boğaz ağrısı ve öksürüğe karşı oldukça faydalı olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Hatta yapılan bir çalışmada öksürük kesici olarak ilaçların içinde kullanılan dekstrometorfan maddesinden daha etkili olduğu belirtilmiştir. 2- 3 kaşık balı ılık suya karıştırarak içmek ve biraz da limon eklemek çoğu zaman öksürüğe iyi gelecektir.

2-Probiyotikler:

probiyotikProbiyotikler faydalı mikroorganizmalardır. Doğrudan öksürüğü tedavi etmeseler de bağırsak florasını düzenleyerek bağışıklı sistemini kuvvetlendirirler. Laktobasil bakterisinin soğuk algınlığını ve polen gibi alerjenlere karşı duyarlılığı azalttığı gösterilmiştir. Probiyotikleri ticari olarak piyasalardan temin etmek mümkündür.

3-Bromelain:

ananas, ananasın faydaları,bromelain

Bromelain ananas meyvesinde ve köklerinde bulunan bir enzimdir. Öksürüğe neden olan mukusun (yapışkan madde) azalmasını sağlayarak öksürüğü azaltır. Ayrıca sinüzit ve alerjiye bağlı oluşan öksürükte de faydalı olduğu gösterilmiştir. Bromelain bazı antibiyotiklerin emilimini arttırdığı için kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız önerilir.

4-Nane:

nane, nanenin faydaları

Nanenin sağlık açısından bir çok faydası bilinmektedir. Nanenin içindeki mentol boğazı rahatlatır ve dekonjestan (mukusun çözülmesi) olarak görev yapar. Nane çayı içmek veya nane yaprakları ile hazırlanan buhar banyosu yapmak öksürük tedavisinde oldukça faydalıdır.

5-Hatmi çiçeği:

hatmi çiçeği, marshmallow, marşmelov

Althaea officinalis bitkisinin yaprakları ve kökleri boğaz ağrısı ve öksürük tedavisi için eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Hatmi çiçeğini çay şeklinde içebilir veya tablet şeklindeki formlarını kullanabilirsiniz. Hatmi çiçeği çocuklar için önerilmemektedir.

6-Kekik:

kekik, kekiğin faydaları

Kekik bazı solunum yolu hastalıklarında kullanılmaktadır. Kekik yapraklarından elde edilen esansın bronşite iyi geldiği bildirilmiştir. Öksürük sonucu gelişen kas ağrılarını ve inflamasyonu (iltihabı) azalttığı gösterilmiştir.

7-Tuzlu su:

tuz, tuzlusu, gargara

Tuzlu su ile yapılan gargara öksürüğün neden olduğu rahatsızlığı ve boğazda oluşan batmaları azaltır.  Yarım kaşık tuzu bir bardak ılık suda karıştırılarak evde hazırlanması kolay bir karışımdır. 6 yaş altındaki çocukların uygulaması zor olduğu için önerilmez.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.