SAĞLIĞINIZ İÇİN GÖZ ARDI ETMEMENİZ GEREKEN 6 BULGU

checkup

Vücudumuzda hissettiğimiz çoğu ağrı ve acıların çok ciddi bir nedeni olmayabilir fakat bazı şikayetlerimizi göz ardı etmemeli ve karşılaştığımızda zaman geçirmeden bir doktora başvurmalıyız.

İşte karşılaştığımızda önemsememiz gereken 6 bulgu:

 

1-El, kol, ayak veya bacaklarda güçsüzlük:

El, kol, bacaklarınızda güçsüzlük veya yüzünüzde uyuşma bir hissediyorsanız ve bu tek taraflıysa, inmenin(felç) bir belirtisi olabilir.Dengenizi sağlayamıyor, şaşkın bir halde iseniz ve yürümekte zorluk çekiyorsanız bunlar da inmenin belirtileri olabilir.

Çok şiddetli baş ağrısı, görme bozukluğu, konuşma ve anlama güçlüğü de inmenin diğer belirtileridir. İnmeye erken fark etmek ve müdahale etmek inmenin çoğu zaman geri dönüşlü olmasını sağlar.

2-Göğüs ağrısı:

Özelllikle terleme, göğüste basınç hissi, nefes darlığı veya bulantının eşlik ettiği göğüs ağrısı ciddiye alınmalıdır. Bu belirtiler bir kalp hastalığının veya kalp krizinin ya da akciğerlerinize bir kan pıhtısı atmasının da belirtileri olabilir. Eğer göğsünüzde ciddi bir ağrı ve basınç hissediyorsanız, bir geçip tekrar geliyorsa, şikayetlerinizin geçmesini beklememeli, hemen bir doktora başvurmalısınız.

3-Baldırda ağrı ve hassasiyet:

Bu belirti bacağınızda bir kan pıhtısının belirtisi olabilir. Bu duruma derin ven trombozu denir.Uzun süre oturanlarda, özellikle uzun uçak yolculuğu yapanlarda, bir hastalıktan dolayı uzun süre yatmak zorunda kalanlarda görülebilir.

Ayağa kalkıldığında ağrı olur ve beraberinde şişlik olabilir. Aynı zamanda kızarıklık ve ısı artışı varsa doktorunuza başvurmalısınız..

4-İdrarda kan görülmesi:

İdrarınızda kan varsa ve aynı zamanda sırtınızda ya da yan taraflarınızda şiddetli ağrı varsa, böbrek taşınız olabilir. Bunun dışında idrarda kan olması mesane, idrar yolları veya böbrek enfeksiyonlarına, mesane ve böbrek tümörlerine de bağlı olabilir.

5-Hırıltılı solunum:

Solunum problemleri geciktirilmeden doğru bir şekilde tedavi edilmelidir. Hırıltılı solunum astım, akciğer hastalıkları ve ciddi alerjiye bağlı olabilir. Bunun dışında pnömoni(zatürre) veya bronşitte de hırıltılı solunum görülebilir. Beraberinde sarı, yeşil mukuslu balgam, öksürük, ateş ve nefes darlığı mevcutsa doktoruna başvurmalısınız.

6-İntihar düşüncesi:

Eğer umutsuz ve kapana kısılmış gibi hissediyor, yaşamak için hiçbir neden yok diye düşünüyorsanız mutlaka yardım almalısınız. Bir psikiyatriste başvurmalı profesyonel bir kişiden yardım almalısınız.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.