ŞEKERİN EN BÜYÜK DÜŞMANINIZ OLMASININ 10 NEDENİ

 

sekerŞeker hastalığınız yok, herhangi bir hayatı tehdit eden hipertansiyon, kalp hastalığı ya da metabolik bozukluk gibi rahatsızlıklarınız yok. Bu sizin için iyi haber fakat gizli veya doğrudan aldığınız şeker vücudunuz için oldukça zararlı olabilir.

 

Şeker hastası olmasanız bile şekerin neden zararlı olduğunun 10 nedenini aşağıda bulabilirsiniz:

1-Kalp hastalığı için alt yapı hazırlar. Şaşırmayın sadece yağlar değil şeker de kalp ve damar sistemine zararlıdır, kardiyovazküler hastalıklara ve kalp krizine zemin hazırlar. Örneğin balda bulunan fruktoz bile LDL seviyenizin artmasında rol oynar.

2-Şeker beyinde dopamin adlı bir nörotransmitterin salınmasını arttırır ve bu sayede kişide alkol, ilaç bağımlılığına yatkınlığı arttırır.

3-Şeker açlığı arttırır. Kanda yüksek düzeyde fruktoz miktarı, dolaşımdaki insülin ve leptini azaltırken açlık hormonu olan ghrelini arttırır.

4-Şeker, karaciğerinize zararlıdır. Meyve, bal ve diğer tatlılarla alınan fruktoz karaciğerde metabolize edilir ve glikojene dönüşür. Karaciğerde çok miktarda glikojen depolanması yağlanmaya ve karaciğerin normal işlevlerini yerine getirememesine neden olur.

5-Şeker, çeşitli kanser türlerinin gelişmesine neden olabilir. İnsülin hücre büyümesinde önemli bir oynar. Yüksek insülin seviyelerinin prostat, pankreas ve meme kanserine neden olabileceği araştırmalarda gösterilmiştir.

6-Şeker insülin direncinin gelişmesine neden olur. Fazla şeker, kanda fazla glikoz demektir.Bu da pankreasınızın glikozu hücre içine alabilmek için fazla insülin salgılaması demektir fakat zamanla hücreler insüline duyarsız hale gelir. Dolayısıyla insülin direnci gelişir ve kandaki glikoz seviyeniz artar.

7-Şeker diş sağlığınız için zararlıdır. Şeker ağzınızda bakterilerin yerleşmesi için uygun bir ortam sağlar ve diş sağlığınızın bozulmasına neden olur.

8-Şeker obeziteye neden olur. Şeker açlık hormonunun salgılanmasını arttırarak, sizin daha fazla aç hissetmenize yol açar ve sonuçta daha fazla yemenize. Tabi ki bu size obezite olarak geri döner.

9-Şeker daha hızlı yaşlanmanıza neden olur.  Şeker vücudunuzdaki kollajenlerin bozulmasına neden olur, bu da kırışıklıklara, beneklenmelere neden olarak daha yaşlı görünmenize neden olur.

10-Şeker diyabet hastalığına neden olur.  İnsülin direnci gelişmesi ve kanda glikoz yüksekliği ile birlikte tip 2 diyabet hastalığı tanısı almanıza neden olur.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.