MİTOKONDRİ OLMASA YAŞLANMA DURDURULABİLİR Mİ?

 

mitokondriBilim insanları hücrenin enerji deposu olan mitokodrinin yaşlanmada önemli bir role sahip olduğunu buldular ve mitokondrinin hücreden uzaklaştırılmasının hücresel yaşlanma belirteçlerinin seviyesini azalttığını ve gençleşme sürecini tetiklediğini keşfettiler.

İngiltere’de New Castle Üniversitesi Yaşlanma Enstitüsü’nde çalışmanın lideri Dr. João Passos ve ekibi yaşlanma sürecini tersine çevirmek için yaptıkları  çalışmaları The Embo Journal‘da yayımladılar.

Yaşlanma sürecinin, hücrenin maruz kaldığı hasarlarla tetiklendiğine inanılmaktadır. Hücresel yaşlanma bu hasarlarla ilişkili olmakta ve hücresel çoğalma yeteneği kaybolmaktadır. Sonuç olarak oksidatif stres olarak bilinen bu süreçte serbest oksijen radikallerinin artması ile zamanla çevredeki sağlıklı dokular da zarar görmektedir.

Dr.Passos ve arkadaşları yaptıkları çalışmada yaşlanma sürecinin ve mitokondrinin hücresel yaşlanmada  oynadığı rolün daha iyi anlaşılmasını amaçlamışlardır.

Mitokondri hücrenin işlevleri için gerekli enerjinin kaynağıdır.

Mitokondrinin hücreden çıkarılması serbest oksijen radikalleri, adezyon molekülleri ve bazı gen ekspresyonları gibi hücresel yaşlanma belirteçlerini azaltmış ve bu belirteçlerin düzeyi normal genç hücre seviyesine gelmiştir.

Dr.Passos ve ekibi mitokondrinin hücrede böyle bir etkisinin bilindiğini fakat bunun ilk defa gösterilmesinin önemli olduğunu, bu çalışmanın ileride daha önemli gelişmelere ve insan yaşamının uzamasına katkıda bulunacağına inandığını belirtmektedir.

Şimdi artık insanlık belki de hücrelerin yaşlanmasını ortadan kaldırmaya bir adım daha yakın ve mitokondriyi hedefleyen tedavilerin oluşturulması için çalışmalar yapılmakta.

Kaynak: http://www.medicalnewstoday.com/articles/306179.php

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.