YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜRMENİN DOĞAL YOLLARI

hipertansiyon

Kan basıncı (tansiyon) kanı kalpten dokulara taşıyan damarlarda oluşan basınçtır.  Kan basıncı kasılma basıncı (sistolik basınç/büyük tansiyon) ve gevşeme basıncı (diastolik basınç/küçük tansiyon) olarak iki şekilde ifade edilir. Kan basıncının yükselmesi hipertansiyon olarak adlandırılır.  Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği limitlere göre sistolik basıncın 120 mm/Hg  (milimetre/civa), diastolik basıncın 80 mm/Hg olması normal olarak tansiyon olarak kabul edilir.

Yüksek kan basıncının etkileri nedir?

Yüksek kan basıncı arterlere yani kanı kalpten dokulara taşıyan damarlara  zarar verir, kan akışını ve kalbinize giden oksijeni azaltır.  Sonuçta kalp hastalığı görülür . Kalbe kan akışının azalması anjina dediğimiz göğüs ağrısına, kalp yetmezliğine ve kalp krizine (myokard infarktüsü) neden olur.

Beyne giden arterlerde tıkanma ve kan akışının azalması inmelere neden olur. Konuşma, yürüme ve diğer aktivitelerde zorluk ve ölüm görülebilir.

Yüksek kan basıncı böbrek hastalıklarına neden olabilir.

Yüksek kan basıncı nasıl düşürülür? 

Tansiyonunuz yükseldiğinde ilk planda uygulayabileceğiniz yöntemler şunlar olabilir:

-Soğuk su uygulaması- El, kol ve ayakların soğuk su ile yıkanması rahatlamanızı sağlayacaktır fakat dikkat edilmesi gereken aniden çok soğuk su ile yıkanmamalıdır.

– Bol su içmek tansiyonunuzun düşmesine yardımcı olacaktır. Özellikle limonlu su yüksek tansiyon için etkilidir. Bunun yanında  tuzsuz ayran,  yoğurt, greyfurt ve nar suyu  faydalı olabilir.

-Sarımsak  kan damarlarını genişleterek ve kan akımını arttırarak tansiyonun düşmesini sağlar.

Bunun dışında genel olarak tansiyonunuzun yükselmemesi için yapmanız gerekenler şunlardır:

Hayat tarzında yapacağınız değişiklikler kan basıncınızı düzeltmede faydası olacaktır. Öncelikle diyetinize dikkat etmeniz gerekli. Diyetinizde tuz oranını, doymuş yağ oranını ve kolesterolü düşürmelisiniz. Diyetinizde taze meyve ve sebzelere ağırlık vermelisiniz. Kilonuza dikkat etmeli gerekiyorsa kilo vermelisiniz.

Fiziksel olarak aktif olmalı ve günde en azından 3 kez 10 dakika yürümelisiniz. Bunu haftanın 5 günü uygulamalısınız.

Sigara içiyorsanız bırakmalısınız. Alkol kullanıyorsanız azaltmalı veya bırakmalısınız.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.