COVID-19 SALGININDA HASTANELERDE CEP TELEFONU HİJYENİN ÖNEMİ NEDİR? NASIL SAĞLANIR?

Cep telefonları günümüzde hepimizin neredeyse ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Küresel olarak yaklaşık 5 milyar cep telefonu kullanıcısı vardır ve bu sayı giderek artmaktadır. Yapılan çalışmalarda cep telefonlarının çeşitli mikroorganizmaları barındırdığını gösterilmiştir.

Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere devam eden covid-19 salgını sırasında, el hijyeni tüm önde gelen sağlık toplumları tarafından enfeksiyon kontrolünün temel dayanağı olarak önerilmiştir.

El yıkama sadece bireysel bulaşma riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda SARS-CoV-2’nin kişiden kişiye iletimini de keser.

Bununla birlikte, cep telefonu yüzeyleri, eller düzgün yıkanıp temizlenmiş olsa bile, telefonla konuşurken doğrudan yüz veya ağızla temas eden yüksek riskli yüzeylerdir.

Cep telefonları tezgahlar, kapı kolları, banyo armatürleri, klavye ve tabletler gibi en çok dokunulan yüzeylerden biridir.

Cep telefonları el hijyenini olumsuz şekilde etkileyebilir, çünkü el yıkama veya alkol bazlı dezenfektanlarla eller temizlendikten hemen sonra cep telefonları kullanılabilir.

CEP TELEFONLARINDA EN FAZLA HANGİ MİKROORGANİZMALAR BULUNUR?

Cep telefonlarının patojenik organizmalar için potansiyel bir vektör olduğuna dair giderek artan sayıda kanıt vardır1-2.

Yakın zamanda yayınlanan bir literatür incelemesi, cep telefonu kontaminasyon oranlarının %40 ile % 60 arasında değiştiği ve çoğu metisilin dirençli olmak üzere en sık olarak koagülaz-negatif Staphylococcus ve S.aureus (% 10-90) saptandığı gösterilmiştir3.

Başka bir çalışmada cep telefonlarının % 10’unda viral patojenler saptanmıştır4.

KORONAVİRÜS HANGİ YÜZEYLERDE NE KADAR YAŞAR?

22 çalışmayı içeren bir derlemede, koronavirüsün metal, cam veya plastik yüzey gibi cansız yüzeylerde 2 saat ila 9 gün boyunca yaşayabildiğine ve 30° C veya 40 ° C gibi yüksek sıcaklığın kalıcılık süresini azalttığına dair kanıtlara bakıldığında cep telefonu ile ilgili bulgular özellikle önem kazanmaktadır5.

SARS-CoV-2 sadece 6 aylık bir virüs ve bu nedenle hastalık epidemiyolojisi hakkındaki bilgilerimiz  sürekli olarak gelişmektedir.

Bununla birlikte, çeşitli sağlık kuruluşlarından (ör. WHO ve CDC) hastalık yayılımının önlenmesi ve kontrolüne odaklanan birçok önemli kılavuz vardır fakat Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) enfeksiyon kontrolü ve önleme kılavuzu da dahil olmak üzere, bu önlemler içinde cep telefonlarından söz edilmemekte veya bu konuya odaklanılmamaktadır.

ALKOL CEP TELEFONLARINA ZARARLI MI?

% 50’den fazla alkol içeren dezenfektanların mobil ekranlara zarar verdiği düşünülmekte, ancak SARS-CoV-2 dahil olmak üzere birçok mikroorganizmanın % 55’in altındaki alkol konsantrasyonlarına duyarlı olmadığı bilinmektedir.

CEP TELEFONU ÜRETİCİLERİ NE DİYOR?

İki büyük cep telefonu şirketi Apple ve Samsung Covid-19 öncesi telefon ekranlarının herhangi bir kimyasal veya sprey ile temizlenmesini önermemektedir6-7 fakat Covid-19 salgını sonrası kılavuzları revize edilmiş ve %70 izopropil alkolle veya Clorox dezenfektan bezlerle cep telefonlarının kapalı durumdayken silinebileceği belirtilmiştir. Ayrıca çamaşır suyu ve sert kimyasallar oleofobik ekrana ve dokunmatik ekrana zarar verebileceği için kullanılmaması önerilmiştir.

CEP TELEFONU HİJYENİNDE NELER YAPILABİLİR?

Sağlık kurumlarında, özellikle hastane servislerinde, ameliyathanelerde ve yoğun bakım ünitelerinde cep telefonu kullanım kısıtlamaları zor da olsa önerilebilir.

Hastane tesislerine getirilen ve kullanılan cep telefonları için tek kullanımlık / yıkanabilir şeffaf polietilen cep telefonu kılıfları zorunlu olabilir. Cep telefonlarında konuşurken yüzle teması önlemek için kulaklık veya kulaklık (kablolu / kablosuz) kullanımı teşvik edilebilir.

Herhangi bir cep telefonu, kulaklık veya kulaklık paylaşımından kaçınılmalıdır. Buna ek olarak, hastane içi telefonlarının kullanımı kişisel cep telefonlarının aşırı kullanımını azaltmak için bir strateji olarak teşvik edilebilir.

Kaynaklar:
1-Pal S, Juyal D, Adekhandi S, et al. Mobile phones: reservoirs for the transmission of nosocomial pathogens. Adv Biomed Res 2015;4:144
2-Brady RRW, Wasson A, Stirling I, et al. Is your phone bugged? the incidence of bacteria known to cause nosocomial infection on healthcare workers’ mobile phones. J Hosp Infect 2006;62:123–5.
3- Morvai J, Szabó R. [The role of mobile communication devices in the spread of infections]. Orv Hetil 2015;156:802–7
4-Cavari Y, Kaplan O, Zander A, et al. Healthcare workers mobile phone usage: a potential risk for viral contamination. surveillance pilot study. Infect Dis 2016;48:432–5.
5-Kampf G, Todt D, Pfaender S, et al. Persistence of coronaviruses on inanimate surfaces and their inactivation with biocidal agents. J Hosp Infect 2020;104:246–51.
6- Apple Support. Cleaning your iPhone. Available: https://support. apple.com/en-in/HT207123 [Accessed 19 Mar 2020].
7-Support NZ. Galaxy note 8: how to clean dirty glass/ screen? Available: https://www.samsung.com/nz/support/mobiledevices/galaxy-note-8-how-to-clean-dirty-glass-screen/ [Accessed 19 Mar 2020].

Bunu da Okuyun

HPV AŞISI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Human papilloma virus kısaltması olan HPV özellikle ABD’de cinsel yolla en sık bulaşan bir virüs ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.