SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN YAPMANIZ GEREKEN 5 ŞEY

cilt-bakimİyi cilt bakımı ve sağlıklı yaşam cildinizin doğal yaşlanmasını geciktirir ve çoğu cilt problemlerini önlemenizi sağlar. Bunun için yapmanız gereken 5 kolay şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

1-Güneşten korunun.

Cildinizi korumanın en önemli yolu güneş ışınlarından mümkün olduğunca korunmanızdır. Güneş cildinizde kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve daha birçok probleme yol açar. Aynı zamanda cilt kanseri riskini de arttırır.

Güneşten korunmak için:

-Güneş kremi kullanın.

-Güneş ışınlarının etkisinin en yüksek olduğu sabah 10 ile öğle 14 saatleri arasında güneşe çıkmayın.

-Güneşten koruyucu elbiseler giyin. Özellikle yaz aylarında deniz ya da havuza girerken ultraviyole koruma özelliği olan giyeceklerden yararlanabilirsiniz.

2-Sigara içmeyin.

Sigara cildinizin yaşlanmasına ve kırışıklıklara neden olur. Sigara cildinizin kanlanmasını sağlayan ince damarların daralmasına yol açar ve cildinizin kanlanması azalır. Bu da cildinizin oksijensiz ve cilt sağlığınız için gerekli besinlerden mahrum kalmasına yol açar.

Aynı zamanda sigara cildinize güç veren kolajen ve elastine zarar verir.

3-Cilt bakımınıza önem verin.

Hergün yapılan cilt temizliği ve traş cildinize zarar verebilir. Bunun için:

-Banyo sürenizi azaltın. Uzun süre sıcak banyo cildinizdeki yağ oranını azaltacaktır. Bunun için banyo ya da duş sürenizi kısaltın ve sıcak su yerine ılık su ile duş ya da banyo yapın.

-Kuvvetli sabunlardan ve temizleyicilerden uzak durun.

-Dikkatli traş olun. Traş losyonu ve kremi kullanın. Kıllarınızı çıktığı yöne doğru traş edin.

-Nemlendirici kullanın.

4-Diyetinize dikkat edin.

Sağlıklı beslenmeye çalışın. Diyetinizde yeşilliklere ağırlık vermeye çalışın. Diyet ve akne arasında direkt bir ilişki bulunamamış olsa da bazı araştırmacılar diyette yüksek C vitaminin olmasının, sağlıksız yağların ve şekerin azaltılmasının daha genç görünümlü bir cilt için önemli olduğunu söylemektedir.

5-Stresle mücadele edin.

Kontrol edilmemiş stres cildinizi daha duyarlı hale getirir ve akne ve diğer bazı cilt problemlerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Bu yüzden stresinizi yenmek hem genel sağlığınız hem de cilt sağlığınız için önemlidir.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.