AKCİĞER KANSERİNİN 9 ERKEN BULGUSU

ackanseri

Akciğer kanseri erken evrelerde herhangi bir belirti vermeyebilir. Akciğer kanseri tanısı konmuş hastaların yaklaşık %40’ı ileri evrelerde, üçte biri ise artık 3. evrededir.

Aşağıda akciğer kanserinin erken belirtisi olabilecek 9 bulguyu okuyabilirsiniz.

1-İyileşmeyen öksürük:

Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonuna veya gribe bağlı öksürüğün 2-3 haftada iyileşmesi beklenir. İyileşmeyen bir öksürük yanında balgamın olması da önemlidir. Bu durumda doktorunuza danışmalı ve en azından bir akciğer grafisi çektirmelisiniz.

2-Öksürükte değişiklik:

Eğer bir sigara içicisiyseniz ve kronik öksürüğünüzün karakteri değişmişse, daha fazla ve derin öksürüyorsanız, balgamınızda kan veya mukus varsa doktorunuza muayene olmalısınız.

3-Nefes darlığı:

Nefes darlığı ve hemen soluksuz kalma akciğer kanserinin bulguları olabilir. Bu bulgu kanserin herhangi bir hava yolunu daraltmasına veya tıkamasına bağlıdır.

4-Göğüs ağrısı:

Akciğer kanseri göğüste, omuzda ve sırtta ağrıya yol açabilir. Bu ağrı çoğu öksürükle bağlantılı değildir. Ağrının karakterini, yerini doktorunuza detaylı olarak anlatmanız tanıya yardımcı olacaktır. Ağrı, lenf nodlarının genişlemesi ve kanserin göğüs duvarı, plevra veya kaburga kemiklerine yayılması nedeniyle oluşur.

5-Hırıltılı solunum:

Hava yollarında tıkanma veya inflamasyon oluştuğunda vizing adı verilen hırıltılı bir solunum meydana gelir.  Bu tür solunumun birçok nedeni olabilir ama akciğer kanseri de nedenlerinden biridir.

6-Kısık ses:

Eğer sesinizde belirgin bir değişiklik olursa doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Bu ses kısıklığı basit bir soğuk algınlığına bağlı olabileceği gibi tümörün ses telleri ve larinksi kontrol eden sinirlere basısı sonucu da meydana gelebilir.

7-Kilo kaybı:

Açıklanmayan hızlı bir şekilde 5 veya daha üzerinde kilo kaybı akciğer kanseriyle veya başka tür bir kanserle ilişkili olabilir.

8-Kemik ağrısı:

Akciğer kanserinin kemiklere ve vücudun başka bölgelerine yayılması  ağrılara neden olabilir.

9-Baş ağrısı:

Akciğer kanserinin beyine yayılması veya kalpten kan taşıyan en büyük damara tümörün basısı sonucu baş ağrısı şikayeti görülebilir.

Bunu da Okuyun

DÜŞÜK TESTOSTERON DÜZEYİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Testosteron, öncelikle testislerde üretilen erkeklerde baskın olan bir cinsiyet hormonudur ve yeterli testosteron üretilememesi hipogonadizm ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.