AKUT SİNÜZİT NEDİR?

Blausen_0800_Sinusitis

Akut sinüzit. nazal sinüsler ve çevresindeki boşluklarda inflamasyon (iltihaplanma) ve şişliklere yol açan bir durumdur. Bu da akışı engeller ve sinüslerde mukusun birikmesine yol açar. Sinüzitli kişi burnundan nefes almakta zorlanır, yüz ve baş ağrısından şikayetçidir.

Akut sinüzite genellikle nezle neden olur. Diğer tetikleyici etkenler; alerji ve  bakteriyel enfeksiyonlardır. Sinüzit sekiz haftadan daha fazla sürerse ve tekrarlayıcı kronik sinüzit olarak adlandırılır.

Akut sinüzit bulguları nelerdir?

-Sarı, yeşilimsi akıntı (burundan veya boğazın arkasına doğru)

-Burun tıkanıklığı

-Göz ve çevresi, alın, yüz ve başta ağrı, gerginlik hissi

-Tat ve koku almanın azalması

-Geceleri artan öksürük

-Kulak ağrısı, kötü nefes kokusu, halsizlik ve ateş bulgulara eklenebilir.

Akut sinüzit nedenleri nelerdir?

Akut sinüzit viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlara bağlı olarak gelişebilir. Bunun dışında nazal polipler, saman nezlesi, nazal septum eğriliği, diş enfeksiyonları da akut sinüzite neden olabilir.

Akut sinüzit komplikasyonları nelerdir?

-Astım ataklarını tetikleyebilir.

-Kronik sinüzite dönüşebilir.

-Menenjite yol açabilir.

-Görme bozukluklarına yol açabilir.

-Kulak enfeksiyonları yapabilir.

Akut sinüzit tanısı nasıl konur?

Öncelikle doktorunuzun yapacağı muayene tanı koymada ilk adımdır. Daha sonra nazal endoskopi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans (MR) ile sinüslerin, nazal bölgenin detaylı olarak görüntülenir.

Akut sinüzit tedavisi nasıldır?

Çoğu vakada virüsler etken olduğu için nezlede olduğu gibi akut sinüzitte tedaviye gerek yoktur. Bunun dışında nazal spreyler, nazal steroidler, dekonjestanlar ve ağrı kesiciler doktorunuz tarafından akut sinüzit bulgularını hafifletmek için kullanabilir.

Antibiyotikler akut sinüzitte çoğu zaman faydasızdır. Antibiyotik tedavisi hastalık eğer ısrarcı, tekrarlayıcı ve şiddetli ise kullanılabilir. Akut sinüzit tedavisinde genellikle kullanılan antibiyotikler amoksisilin, doksisiklin ve trimetoprim-sulfametoksazol’dür (baktrim).

Bunu da Okuyun

DÜŞÜK TESTOSTERON DÜZEYİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Testosteron, öncelikle testislerde üretilen erkeklerde baskın olan bir cinsiyet hormonudur ve yeterli testosteron üretilememesi hipogonadizm ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.