APANDİSİT NEDİR?

apandisit

Apandisit apandisin iltihaplanmasıdır. Akut veya kronik olabilir. Peki apandis nedir? Apandis, küçük, parmağa benzer kalın barsak (kolon) çıkıntısıdır. Karnın sağ alt kadranında bulunur. Görevi bilinmemektedir.

Apandisite ne neden olur?

Apandisin tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Tıkanma kısmi  veya tam olabilir. Tam tıkanma olduğunda acil cerrahi tedavi gerekir. Tıkanma genelde dışkının birikmesine bağlı olarak oluşur. Bunun dışında büyümüş lenf folikülleri, bağırsak kurtları, travma ve tümör de tıkanmaya neden olur. Aynı zamanda kan damarlarına bası olur ve kanlanmanın azalması kangrene neden olur.

Apandis tıkandığında, içinde bakteriler üremeye başlar. Bu da iltihap oluşumuna neden olur ve artmış basınç ağrıya neden olur.

Apandis yırtılırsa (patlarsa) içindeki fekal materyal (dışkı) karnın içine yayılır ve bu acil bir durumdur.

Yırtılma olmaz da ince ince sızıntı olursa, abselere yol açar. Küçük alanlarda enfeksiyona neden olur ama bu durum da tehlikelidir.

Apandisit bulguları nelerdir?

-Sağ alt kadranda ağrı

-İştah kaybı

-Bulantı, kusma, ishal, kabızlık

-Gaz çıkaramama

-Karında şişkinlik

-Düşük dereceli ateş

Apandisit ağrısı hafif bir kramp şeklinde başlar. Zamanla şiddeti artar ve sabitleşir. Sağ alt kadranda hassasiyet olması önemlidir ve acil müdahale gerektirebilir.  Semptomlar görülmeye başlamasından sonra 24 saat içinde apandisin patlaması nadirdir.

Apandisit tanısı nasıl konur?

Fizik muayenede sağ alt kadran hassasiyeti önemlidir. Bunun yanında tanı için çeşitli testler yapılır.

İdrar testi ile idrar yolu enfeksiyonu veya böbrek taşı varlığı ayırt edilebilir.

Ultrason, röntgen ve bilgisayarlı tomografi ile karındaki herhangi bir patoloji ayırt edilir.

Apandisit tedavisi nasıldır?

Apandisit nadiren cerrahi tedavi olmadan iyileşir. Tedavide antibiyotikler ve sıvı tedavisi uygulanır. Çoğu vakanın tedavisi cerrahidir. Eğer rüptüre olmamış bir apse mevcutsa önce apse drenajı yapılır ve ardından apandektomi (apandisin çıkarılması) uygulanır. Patlamış bir apandis mevcutsa acil apandektomi yapılmalıdır.

Bunu da Okuyun

DÜŞÜK TESTOSTERON DÜZEYİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Testosteron, öncelikle testislerde üretilen erkeklerde baskın olan bir cinsiyet hormonudur ve yeterli testosteron üretilememesi hipogonadizm ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.