BEBEKLERDE KULAK ENFEKSİYONU

kulak2

Kulak enfeksiyonu veya otitis media orta kulağın ağrılı iltihaplanmasıdır. Üç yaşından küçük bebeklerin çoğu bu enfeksiyonu geçirir. Eğer bebeğiniz huzursuzsa, normalden daha çok ağlıyorsa ve kulağını çekiştiriyorsa altta bir kulak enfeksiyonunun gelişmekte olduğundan şüphelenebilirsiniz.

Orta kulak enfeksiyonu veya otitis media en çok kulak ile burun ve boğazı birleştiren Östaki borusunda gelişir. Genellikle nezleden sonra görülür, sorumlusu virüs ya da bakterilerdir. Östaki borusundaki tıkanıklık ve şişlik kulak zarının arkasında sıvının birikmesine, bu da basıncın artmasına ve ağrıya neden olur.

Yaklaşık %5-10 orta kulak yolu enfeksiyonunda kulak zarı yırtılması görülebilir.

Bebeğinizde kulak yolu enfeksiyonu olduğunu nasıl anlarsınız?

Kulak ağrısı oldukça fazla olabilir. Bebeğiniz kulağının ağrıdığını söyleyemez ama bir takım belirtilerle bunu belli eder:

-Sinirlilik, asabiyet

-Kulağını çekme

-İştah azalması

-Uyku bozukluğu

Ateş

-Kulakta akıntı

Tedavide ne yapmalısınız?

Antibiyotikler sık olarak tedavide kullanılır ama antibiyotiklerin en iyi tedavi seçeneği olmadığını biliyoruz. Yaklaşık bebeklerin %80’i 3 gün içinde herhangi bir tedavi almadan iyileşebilmektedir fakat gereksiz yere antibiyotik kullanımı bakteri direncinin gelişmesine yol açmakta ve ileride görülecek enfeksiyonların tedavisi çok daha zor olmaktadır. Bu yüzden antibiyotik tedavisi başlamadan önce 2-3 gün beklenmesi önerilmektedir. Hemen antibiyotik tedavisi önerilen grup ise 6 aylık veya daha küçük bebekler ve  ciddi bulguları olan 6-12 aylık bebeklerdir.

Antibiyotik dışındaki tedavi yolları nelerdir?

-Sıcak kompres: 10-15 dakika kulağın üzerine yapılacak sıcak kompres ağrının azalmasını sağlayabilir.

-Asetaminofen: Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi vardır.

-Ilık zeytinyağı: Eğer bebeğinizin kulağında akıntı yoksa ve kulak zarı sağlamsa bir damla zeytinyağı damlatabilirsiniz.

-Bebeğiniz başını yükselterek yatırın. Sinüs drenajını sağlamak için bebeğinizin başını hafifçe yükseltin fakat yastığı direkt başının altına değil yatağın ya da çarşafın altına koyarak yükseltin.

-Homeopatik kulak damlaları: Sarımsak, lavanta çiçeği, şamdan çiçeği, zeytin yağı ekstraktlarını içeren homeopatik kulak damlaları ağrı ve inflamasyonu azaltabilir.

Kulak enfeksiyonları engellenebilir mi?

Çoğu kulak enfeksiyonunu engellemek mümkün değilse de, bazı uygulamalar bebeğinizde kulak enfeksiyonu geçirme riskini azaltabilir. Bunlar:

-Emzirme: Anne sütündeki antikorlar bebeğinizi enfeksiyonlara karşı korur.

-Bebeğiniz yanında sigara içmeyin ve içirmeyin,  pasif olarak sigara dumanına maruz kalmasını engelleyin.

-Bebeğinizi uygun pozisyonda besleyin.  Bebeğiniz biberon ile besleniyorsa, Östaki borusundan geri akışın olmaması için başını hafif yükselterek besleyin.

-Bebeğinizi nezle ya da grip olan kişilerden uzak tutunuz.

Bunu da Okuyun

DİSLEKSİ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Disleksi, okuma, yazma ve heceleme sorunlara neden olabilen yaygın bir öğrenme zorluğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.