AŞILAR HAKKINDA BİLİNEN DOĞRULAR VE YANLIŞLAR

 

asiAşılar hastalıkların önlenmesi ve bağışıklığın arttırılması için insan vücuduna verilen zayıflatılmış hastalık etkeni olan çözeltilerdir. Aşılar her zaman gündemdeki yerini koruyan uygulamalardır ve aşı çalışmalarına karşı zaman zaman aşı karşıtı bilimsel olan ve olmayan yazılar ya da haberler yayımlanabilmektedir.

İşte aşağıda aşılarla ilgili doğru ve yanlışları bulabileceğiniz 10 madde:

1-Aşıların içinde civa bulunur.

Tiyomersal bakterilerin üremesini engellemek için aşıların içinde çok az miktarda bulunan civa içeren koruyucu bir maddedir. Aşıların çoğunda özellikle 6 yaş altında çocuklara uygulanan çoklu aşılarda ve canlı aşılarda tiyomersal bulunmamaktadır. Bazı grip aşılarında, yetişkinlerde ve daha büyük çocuklarda kullanılan aşılarda eser miktarda tiyomersal bulunabilir.

2-Aşılar otizme neden olur. 

1998’de Andrew Wakefield tarafından yapılan ve kızamık, kızamıkçık, kabakulak(KKK) aşısı ile otizm arasında bir ilişki bulunduğunu öne süren çalışması büyük paniğe yol açmış ve aşılanma oranının düşmesine yol açmıştı. Daha sonra yapılan çalışmalarda böyle bir ilişki olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Amerikan Hastalıkları Önleme ve Korunma Merkezi (CDC) KKK aşısı ve otizm arasında bilimsel olarak bir ilişki olmadığını 2010 yılında açıklamıştır.

OTİZM HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

3-Aşıların yan etkileri  vardır.

Aşılar risksiz değildir. En sık görülen yan etkiler enjeksiyon yerinde ağrı ve ateştir. Çok nadir olarak da nöbet görülebilir.

4-Herkes aşılanırsa siz de güvende olursunuz.

Aşıyla önlenebilir hastalıkların yayılmasın en büyük nedeni aşılanmamış çocukların da aynı anaokullarına ve okullara devam etmeleridir. Bununla birlikte bazı hastalıklar sadece insanlardan bulaşmayabilir. Örneğin tetanoz veya hepatit A gibi hastalıklar kontamine olmuş topraktan da geçebilir.

5-Aşılar %100 korunma sağlar.

Aşılanma %100 koruma sağlamaz, aşılanmanıza rağmen hastalığa yakalanabilirsiniz. Örneğin grip aşısı olsanız dahi gribe yakalanabilirsiniz fakat daha hafif geçirebilirsiniz. Aynı şekilde su çiçeği aşısı enfeksiyonu önlemede %80 etkinken, ciddi hastalığın ortaya çıkmasını engellemede %100 etkindir.

6-Çok fazla aşılama bağışıklık sistemini zayıflatır.

Bu doğru değildir. Her aşılama vücudun bağışıklık sistemini çalıştırarak hastalıklara karşı hazır durumda olmasını sağlar. Çocuklara da mümkün olduğunca erken koruma sağlamak için bir seferde birden fazla aşılama yapılmaktadır.

7-Aşılar sadece çocuklara yapılır.

Aşılar sadece çocuklara değil, büyük çocuklara ve yetişkinlere de yapılır. Menenjit, boğmaca, tetanoz ve grip aşısı bunlara örnek olarak gösterilebilir.

8-HPV aşısı sadece kız çocuklarına yapılır.

İki tür HPV (human papilloma virus) aşısı vardır. Cervarix 10-25 yaş arası kız ve kadınlara yapılırken, Gardasil 9-26 yaş arasındaki erkeklere de yapılır.

9- Hamilelere aşı yapılamaz.

Bu kısmen doğrudur. Gebelere su çiçeği ,kızamık, kızamıkçık, kabakulak gibi aşılar yapılamaz fakat inaktif grip aşıları ve tetanoz aşıları gebelere yapılabilir.

10-Doğal bağışıklanma daha iyidir.

Enfeksiyonlar bağışıklığın gelişmesinde aşılardan daha başarılı olabilir fakat burda ki risk geçirilebilecek hastalığın çok tehlikeli olabilecek  yan etkileridir. Örneğin su çiçeği ensefalite veya pnömoniye neden olabilirken, polio enfeksiyonu felce, kabakulak sağırlığa neden olabilir.

Bunu da Okuyun

DÜŞÜK TESTOSTERON DÜZEYİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Testosteron, öncelikle testislerde üretilen erkeklerde baskın olan bir cinsiyet hormonudur ve yeterli testosteron üretilememesi hipogonadizm ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.