12 MADDEDE ŞİZOFRENİ NEDİR?

 

sizofreniŞizofreni ruhsal bozukluklar içinde sadece psikiyatri dünyasında değil, sanat dünyası içinde de ilgi çekici bir hastalık olmuş ve üzerine birçok film yapılmış, kitap yazılmış bir hastalıktır. Şizofreni aslında beyinsel bir rahatsızlıktır.

Şizofreni hakkında bilmemiz gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

1-Şizofreni, kişinin düşünce, hareket, duygularında ve gerçeği algılamasında bozuklukla giden bir beyinsel bozukluktur. Şizofreni hastaları toplumda, işlerinde, okullarında kısacası kişiler arası ilişkilerinde problemler yaşarlar.

2-Şizofreni hayat boyu süren bir rahatsızlıktır, tamamıyla iyileştirilemese de, doğru tedavi ile kontrol altına alınabilir.

3-Sanılanın aksine şizofreni bölünmüş ya da çoğul kişilik anlamına gelmez. Şizofreni kişinin hayalle gerçeği ayırt edemediği bir psikozdur yani kişi hasta olduğunun farkında değildir.

4-Şizofreni hastaları olmayan sesleri duyabilir, hayali şeyler görebilir veya diğer insanların düşüncelerini kontrol ettiğini düşünebilir. Bu durumlar kişi için korkutucu olabilir ve davranışlarını etkiler.

5-Şizofreninin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir, bazıları sadece bir kez psikotik episod geçirirken, bazıları daha fazla episodlar yaşayabilir.

6-Şizofreni nedeni tam olarak bilinmemektedir. Araştırmacılar bazı faktörlerin etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunlar:

-Genetik: Şizofreni de ailesel geçiş olabilir.

-Beyin kimyası: Şizofreni hastalarında beyindeki dopamin adı verilen nörotransmitter (sinir ileticisi) maddesinin daha fazla üretilir. Bu da halüsinasyonlara neden olur.

-Çevresel faktörler: Stres, enfeksiyonlar ve sosyal hayatın zayıf olması etken olabilir.

7-Bilinenin aksine şizofreni hastalarında başkalarına karşı şiddet riski azdır.

8-Şizofreni kadın ve erkekleri aynı oranda etkiler. 16-30 yaş arası belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Çocuklukta ve 45 yaş sonrası görülmesi nadirdir.

9-Şizofreni tanısı için herhangi bir laboratuvar testi yoktur. Tanı hastanın hikayesi ve bulgulara göre konur.

10-İlaç tedavisi anormal düşünme, halüsinasyon ve hezeyan gibi semptomları azaltabilir. İlaçların etkisini beynin düşünme, algılama ve davranışlarını etkileyen kimyasal ve reseptörleri düzenleyerek gösterdiği düşünülmektedir. Şizofreni tedavisinde başarılı olmak için uzun süreli tedavi gereklidir.

11-İlaç tedavisi yanında psikososyal tedavide yararlı olabilir. Psikososyal tedavi aile terapisi, bireysel psikoterapi ve rehabilitasyonu kapsamaktadır.

12- Şizofreni hastalarının ilaç ve alkol bağımlısı olma eğilimi daha fazladır.

Bunu da Okuyun

NEGATİF DÜŞÜNCELERİNİZDEN NASIL KURTULABİLİRSİNİZ?

Düşüncelerinize genellikle olumsuzluk mu hakim? Çevrenizdeki, toplumdaki insanlara, ortam koşullarına ve hatta kendinize karşı bile ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.