EL VE AYAKLARDA UYUŞMA NEDEN OLUR?

el-ayakUyuşma  vücudun bir bölümünde görülen duyu veya his kaybını tanımlar.  Genelde duyu kaybıyla birlikte iğne batması hissi, yanma veya karıncalanma gibi şikayetler beraberinde görülür.

Uyuşukluk, vücudun bir tarafında tek bir sinir boyunca ortaya çıkabilir veya vücudun her iki tarafında simetrik olarak da olabilir. Genellikle en çok el ve ayaklarda olur.

Uyuşma ve karıncalanmanın bir çok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

sirt-agrisi1-Fibromyalji: 

Fibromiyalji yaygın kas ağrısı beraberinde kişide  uyku sorunları, tükenmişlik hissi, bellek sorunları ve ruh halinde bozukluklara neden olan bir hastalıktır. Belirtiler, cerrahi, fiziksel ve psikolojik travma veya stres ve enfeksiyon gibi olaylardan sonra ortaya çıkar. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

 

2-Diyabetik nöropati: 

Diyabetik nöropati, yüksek kan şekeri seviyelerine bağlı olarak sinirlere zarar veren kontrolsüz tip 1 ve tip 2 diyabetin ortak bir komplikasyonudur.

ŞEKER HASTALIĞINI ÖNLEMENİN 6 YOLU

3-Karpal tünel sendromu: 

Baş parmak ve elinizin ilk üç parmağındaki uyuşma, karıncalanma ve ağrı  karpal tünel sendromunun ortak semptomlarıdır.

KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR?

sinir

4-Periferal nöropati:

Periferik sinir sistemi beyin ve omurgadaki sinirleri veya merkezi sinir sistemini vücudun geri kalanına bağlar. Periferal nöropati, bu sinirlerin bozulması veya hasar görmesi nedeniyle ortaya çıkan bir bozukluktur.

 

 

servikal-disk           5-Servikal spondilozis: 

Servikal osteoartrit veya boyun iltihabı olarak da bilinen servikal     spondilozi, boynunuzdaki eklemleri ve diskleri etkileyen, yaşla ilgili yaygın bir durumdur. Servikal omurgada bulunan kıkırdak ve kemiklerin yıpranması ve yırtılması sonucu gelişir.

            6-Vazkülit:

Kan damarlarının iltihabı sonucu o damarların beslediği ilgili organ ve dokularda beslenme bozukluğuna bağlı gelişen hastalık grubudur.

 

7-Romatoid artrit:

Romatoid artrit eklemlerde ağrı ,şişlik, sertlik ve işlev kaybı gibi belirtilerle karakterize otoimmün bir hastalıktır. Belirtileri arasında el ev ayaklarda uyuşma da görülebilir.

OTOİMMÜN HASTALIKLAR NELERDİR?

8-Beriberi:

Beriberi B1 vitamini eksikliğine bağlı bir hastalıktır. Beriberi hastalığının yaş ve kuru olmak üzere iki tipi vardır. Yaş beriberide kalp ve dolaşım sistemi etkilenirken, kuru beriberide sinirler etkilenir. Kas güçsüzlüğü ve ileri evrelerde kas paralizileri görülebilir.

VİTAMİNLER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HERŞEY

9-Aşırı alkol tüketimi:

Aşırı alkol tüketimi el ve ayaklarda karıncanlanma ve uyuşmaya neden olabilir.

ALKOLÜN SİNİR SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİLERİ

10-Multipl skleroz:

MULTİPL SKLEROZ(MS) HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ

Bunu da Okuyun

DÜŞÜK TESTOSTERON DÜZEYİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Testosteron, öncelikle testislerde üretilen erkeklerde baskın olan bir cinsiyet hormonudur ve yeterli testosteron üretilememesi hipogonadizm ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.