SOL TARAFIMIZA YATARAK UYUMANIN 5 FAYDASI

1-Lenfatik sistem daha iyi çalışır.

Lenfatik sistem vücudumuzdaki atıkların ve toksinlerin temizlenmesinde önemli bir role sahiptir. Torasik duktus adı verilen vücudun en büyük lenf damarı sol tarafımızda bulunur. Bu yüzden sol taraf üstünde yatılması atık maddelerin daha etkili olarak atılmasını sağladığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Aynı zamanda lenfatik sistem yağ, protein ve diğer maddelerin dokulara transferini sağladığı için, besin maddelerinin daha hızlı hücrelere ulaşması sağlanır.

LENF BEZLERİ NE İŞE YARAR? BÜYÜMESİ NE ANLAMA GELİR?

2-Dalak görevini daha iyi yapar.

Dalak lenfatik sistemin en büyük organıdır ve sol tarafımızdadır. Sol tarafımızın üstüne yatarak uyuduğumuzda dalak daha etkin olarak çalışır. Dalağa olan kan akışı artar ve yabancı maddeler daha hızlı süzülür.

3-Atık ürünler daha uygun şekilde uzaklaştırılır.

İleoçekal kapak adı verilen ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği nokta vücudumuzun sol tarafında bulunur. Sol tarafımızın üstüne yattığımızda yer çekimine bağlı olarak atık maddeler ince bağırsaktan kalın bağırsağa daha kolay geçer. Bu sayede atık maddeler kolondan(kalın bağırsak) daha hızlı bir şekilde atılır.

4-Mide yanması şikayetleri azalır.

Mide yanmasından şikayet ediyorsanız, sol tarafınıza yatarak uyumanız mide içeriğinizin yemek borusuna kaçmasını azaltacaktır. Bu sayede mide yanması şikayetleriniz azalacaktır.

BU ŞİKAYETLERİNİZ VARSA SİZ DE REFLÜ OLABİLİR!

5-Kalp için faydalıdır.

Akciğerlerden gelen kan kalbin sol tarafına girer ve buradan vücuda pompalanır. Dolayısıyla sol tarafa doğru yatıldığında kalp görevini daha kolay ve etkili bir şekilde yapar.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.