KALBİNİZ İÇİN ZARARLI OLAN 12 DAVRANIŞ

 

 

Herkes sağlıklı bir kalbe sahip olmak ister fakat kalp hastalıkları tüm dünyada en sık görülen hastalıkların başında gelir. Buna rağmen bazı basit gündelik alışkanlıkları değiştirerek sağlıklı bir kalbe sahip olabiliriz.

İşte kalp sağlığınız için risk teşkil eden 12 durum:

1- Televizyon seyretmek:

Saatlerce televizyon başında oturmak, kalp krizi ve inme geçirme riskinizi arttırır. Hareketsizlik kandaki yağları ve şekeri arttırır.

2-Depresyon:

Ruh haliniz ve duygularınız direkt olarak kalbinizi etkileyebilir.

3-Horlama:

Horlama obstrüktif uyku apnesi gibi ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Uyku apnesi kalp hastalıkları açısından da bir risktir. Eğer horluyorsanız ve sabahları yorgun uyanıyorsanız uyku apnesi açısından doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

4-Diş sağlığına dikkat etmemek:

Dişlerde oluşan plaklar kalp sağlığınız açısından risk faktörüdür. Bakterilerin oluşturduğu inflamasyon aterosklerosisin artmasında rol oynar.

5-Sosyal olmamak:

Genel olarak aile, arkadaşlar , ve toplumla daha güçlü bağlantıları olan kişiler daha uzun , daha sağlıklı yaşama eğilimindedir.

6-Egzersiz ya da düzenli spor yapmamak:

Düzenli spor ya da egzersiz kalp ve damar sağlığınız açısından oldukça faydalıdır.

7-Çok fazla alkol kullanmak:

Aşırı alkol, yüksek tansiyon, yüksek kan yağ düzeyleri ve kalp yetmezliği riski ile bağlantılıdır.

8-Sağlıksız beslenmek:

-Fazla yemek yemek

-Kırmızı ete ağırlık vermek

-Sebze ve  meyve yememek

-Çok tuzlu yemek

-Boş kalorili besinlerle beslenmek kalbiniz için zararlıdır.

9-Risk altında olmadığını düşünmek:

İnme, kalp hastalıkları ve kalp yetmezliği gibi kardiyovazküler hastalıklar kanser de dahil olmak üzere en sık ölüme neden olan hastalıklardır. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, obezite ve sigara göz önünde bulundurulması gereken risk faktörleridir.

10-Sigara içmek veya sigara içilen ortamda yaşamak:

Sigara kalbiniz için tam bir felakettir. Kalbe kan akışını bloke edebilir, arterlerde kan pıhtısı ve plak oluşumunu arttırır.

11-Sağlığınızı ertelemek:

Tahlillerinizi ve doktor randevularınızı ertelemek iyi bir fikir olmayabilir. Tansiyon, şeker, kolesterol düzeyinizi kalp sağlığı açısından takip etmeniz gerekir.

12-Vücudun verdiği sinyalleri dikkate almamak:

Üç kat merdiveni rahatlıkla çıkarken artık birinci katta nefes darlığı hissetmeye başladıysanız veya göğüs ağrınız varsa, doktorunuza vakit geçirmeden başvurmalısınız.

 

Bunu da Okuyun

DÜŞÜK TESTOSTERON DÜZEYİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Testosteron, öncelikle testislerde üretilen erkeklerde baskın olan bir cinsiyet hormonudur ve yeterli testosteron üretilememesi hipogonadizm ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.