AĞIZ KOKUSUNA KARŞI 5 ÇÖZÜM YOLU

agizAğız kokusu hem kendimiz hem de çevremiz için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Tıp dilinde halitosis adı verilen ağız kokusu diş hekimlerine başvuru nedenleri arasında 3. sıradadır

ve  çok çeşitli nedenlere bağlı olabilir. En sık ağız kokusu yapan 15 durumu öğrenmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Ağız kokusu yapan 15 durum

Ağız kokusunu önlemenin çeşitli yolları vardır. Bunlardan uygulayabileceğiniz en kolay 5 çözüm yolunu aşağıda bulabilirsiniz.

1-Dilinizi temizleyin.

Dişlerinizi fırçalarken beraberinde dilinizi de fırçalamanızın ağız kokusunu önlediği gösterilmiştir. Bunun için ayrı dil temizleyicileri kullanabileceğiniz gibi diş fırçanızı da kullanabilirsiniz.

2-Yeşil çay için.

Yeşil çayda bulunan antioksidanlar ağız kokusuna neden olan sülfür bileşiklerine karşı savaşır. Yapılan bir çalışmada yeşil çayın ağız kokusunu önlemede nane şekeri ve sakızdan daha etkili olduğu gösterilmiştir.

3-Sakız çiğneyin.

Ağız kuruluğu ağız kokusuna neden olan durumlardan biridir ve sakız çiğnemek tükrük bezlerinin çalışmasını arttırır ve ağız kokusunun azalmasını sağlar.

4-K12 takviyesi alın.

Ağız kokusunun bir başka nedeni de ağızdaki kötü kokan bakterilerin neden olduğu kokudur. Streptococcus salivarius K12 takviyeleri ağızdaki kötü kokuya neden olan bakterileri azaltıp dengeyi sağlayan iyi bir bakteri türüdür. Takviye halinde piyasada bulunmaktadır.

5-Ayçiçeği ve susam yağı ile ağzınızı çalkalayın.

Eski bir Hint geleneksel tedavi yöntemi olan ağzın ayçiçek yağı, susam yağı gibi yağlarla çalkalanmasının ağız sağlığına yararlı olduğu ve kötü kokuyu engellediği belirtilmektedir.

 

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

One comment

  1. Çocuklar için k2 takviyesi var mıdır?

    • Doktorumnedio

      Yazıda bahsedilen Streptococcus salivarius K12 takviyeleri içeren probiyotiklerdir. Piyasada çocukların da kullanabileceği ürünler mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.