ANTİBAKTERİYEL SABUNLAR YASAKLANDI

 

antibakteriyel sabun markaları, antibakteriyel sabunlardaki tehlike ,antibakteriyel sabunlar zararlı mı, antibakteriyel diş macunları, antibakteriyel sabun nedir, antibakteriyel diş macunu ,antibakteriyel jel, antibakteriyel sabun, sivilce

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) reçetesiz satılan ve belirli aktif maddeleri içeren antiseptik yıkama ürünlerinin pazarlanmasını yasakladı.

Üreticiler bu ürünlerin uzun süreli kullanımda güvenli olduğunu, hastalık ve enfeksiyonların yayılmasını önlemede antibakteriyel içermeyen düz  sabunlara göre daha etkili olduğunu kanıtlayamadılar, bu yüzden artık bu malzemeleri içeren antibakteriyel içeren sabunları pazarlayamacaklar. Bazı üreticiler şimdiden kendi ürünlerinde bu malzemeleri kaldırmaya başladılar.

fda, food and drug administration FDA İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi Direktörü Janet Woodcook yaptığı açıklamada ”Tüketiciler antibakteriyel sabunların mikropların yayılmasını önlemede daha etkili olduğunu düşünebilir fakat bizim elimizde onların düz sabun ve sudan daha iyi olduğuna dair hiç bir bilimsel kanıtımız yok. Aslında, bazı veriler antibakteriyel maddelerin , uzun vadede yarardan çok zararlı olabileceğini de düşündürmektedir” şeklinde konuştu.

 

FDA’nın bu kararı özellikle triklosan ve triklokarban gibi en yaygın olarak kullanılan terkip maddeleri de dahil olmak üzere bir veya 19 adetten fazla belirli aktif maddeleri ihtiva eden antiseptik yıkama ürünleri için geçerli.

Daha önceki yıllarda yapılan bazı çalışmalarda da triklosan ve triklokarban içeren temizlik maddelerinin bakterilerin antibiyotiklere karşı dirençli hale gelmesi ve hormonal düzensizlikler gibi sağlığa zararlı etkileri saptanmıştı. Bu bulgular ışığında üreticilerden bu maddelerin eklenmiş olduğu temizlik maddelerinin güvenlik ve etkinliğinin kanıtlanması istendi fakat üreticiler 19 madde için bu şartı yerine getiremediler.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.