GECE TERLEMESİNİN 8 NEDENİ

 gece terlemesi neyin belirtisi, erkeklerde gece terlemesi, gece terlemesi, kanser, gece terlemesi ve öksürük, tüberküloz, lenfoma ,hipertiroidi ,gece baş terlemesiGece terlemesi zaman zaman bir çok kişinin şikayetçi olduğu bir durumdur fakat yattığınız oda çok sıcak ya da üzerinizde çok fazla ve sıkı kıyafetler varsa bu terleme normaldir. Gerçek gece terlemesi sıcak bir çevreyle ilişkisi olmadan, şiddetli sıcak basmaları ile meydana gelen giysilerin ve çarşafların ıslanması şeklindedir.

Gece terlemelerinin bir çok farklı nedeni olabilir. Gece terlemesinin nedeninin bulunması için doktorunuzun detaylı bir hikaye alması ve nedene yönelik testlerin yapılması gerekir.

İşte aşağıda gece terlemesine neden olan 8 durum:

1-Menopoz

Menopoza bağlı olan sıcak basmaları geceleri görülebilir ve terlemeye neden olur. Kadınlarda gece terlemelerinin sık nedenlerinden biri menopozdur.

2-Enfeksiyonlar:

Tüberküloz (verem) gece terlemesine neden olan enfeksiyonların başında gelir. Bununla birlikte endokardit, osteomiyelit, abseler ve HIV enfeksiyonu gece terlemelerine neden olur.

3-Kanser:

Gece terlemesi bazı kanser türlerinin erken belirtisi olabilir. Lenfoma en çok gece terlemeleri görülen kanser türüdür.

4-İlaçlar:

Antidepresanlar ve bazı psikiyatrik ilaçlar gece terlemesine neden olabilir. Ateş düşürmek için kullanılan aspirin ve asitaminofen gibi ilaçlar da gece terlemesi yapabilir.

5-Hipoglisemi:

Düşük kan şekeri gece terlemesine neden olabilir. İnsülin veya oral diyabet ilaçları kullananlarda hipoglisemi gelişebilir ve bu gece terlemelerine neden olabilir.

6-Hormon bozuklukları:

Feokromositoma, karsinoid sendrom ve hipertiroidizm gibi hormonal bozuklukların görüldüğü hastalıklarda gece terlemeleri görülebilir.

7-Nörolojik bozukluklar:

Otonomik nöropati, disrefleksi, inme gibi bazı nörolojik bozukluklarda gece terlemeleri görülebilir.

8-İdiopatik hiperhidrozis:

Herhangi bir nedene bağlı olmadan aşırı terleme durumudur ve gece terlemeleri görülür.

Bunu da Okuyun

AŞİL KOPMASI NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Aşil tendon rüptürü olarak adlandırılan,  baldırın arkasındaki kasları topuk kemiğine bağlayan güçlü lifli kordonun (aşil ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.