GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMU NEDİR?

geçirgen bağırsak sendromu, belirtileri,bağırsak geçirgenliği testi,sizintili bagirsak sendromu,sızıntılı bağırsak sendromu, sızdıran bağırsak sendromu, sızıntılı bağırsak sendromu, forum bağırsak sızıntısı, gecirgen bagirsak tedavisiGeçirgen bağırsak sendromu, tıbbın gizemli bir hastalığı olarak da tanımlanan belirtileri arasında şişkinlik, gaz, kramplar, karın ağrıları ve gıda duyarlılığı ile karakterize bir sendromdur.

Vücudumuzun en büyük bağışıklık sistemi organı olan bağırsaklar hakkında hala doktorlar tam bir bilgiye sahip değil ve gastroenterologlar için geçirgen bağırsak sendromu tanısı koymak oldukça zor.

Bağırsak Geçirgenliği Nedir?

İnce bağırsaktan kan dolaşımına geçişi sağlayan bağlantılar mevcuttur. Bir kapı geçişi gibi de düşünülebilecek bu bağlantılar da bozukluklar geçirgen bağırsak sendromuna neden olur. Bağırsağın aşırı geçirgenliği sonucu normalde kan dolaşımına geçmemesi gereken bazı toksin, mikrop ve sindirilmemiş gıda parçacıklar dolaşıma geçebilir. Bunun sonucunda da bir takım belirtilerin görüldüğü ve bazı hastalıklarında beraberinde olduğu geçirgen bağırsak sendromu adı verilen durum meydana gelmiş olur.

Geçirgen Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

1-Gıda Duyarlılığı:

Kan dolaşımına giren toksinler kişilerin belli gıdalardaki antijenlere karşı daha duyarlı olmalarına neden olur. Özellikle gluten ve süt ürünlerine karşı görülen duyarlılık bu şekildedir.

2-İnflamatuvar bağırsak hastalığı:

İrritabl bağırak sendromu, ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi bağırsak hastalıkları siz de geçirgen bağırsak sendromu da olabileceğini düşündürmelidir.

3-Otoimmün hastalıklar:

Zonulin adı verilen bir protein üzerine yapılan çalışmalar geçirgen bağırsak sendromunun nasıl otoimmün hastalıklara yol açtığını açıklamada yol göstericidir. Zonulin bağırsak geçiş noktalarını düzenleyen en büyük fizyolojik moleküldür. Bu moleküldeki bozukluklar kişilerin bağırsak ve bağırsak dışı otoimmün hastalıklara daha duyarlı hale gelmesini sağlamaktadır.

4-Tiroid problemleri:

Geçirgen bağırsak sendromunun doğrudan etkili olduğu tiroid hastalığı Hashimoto hastalığıdır.

HASHİMOTO HASTALIĞI NEDİR?

5-Malabsorbsiyon:

Malabsorbsiyon emilim bozukluktur. Geçirgen bağırsak sendromu sonucu vitamin B12, magnezyum ve diğer enzimlerin emilimi bozulur.

6-İnflamatuvar deri bozuklukları:

Aşırı bağırsak geçirgenliği akne, psöriazis gibi deri hastalıklarını görülebilir.

Geçirgen Bağırsak Sendromu nasıl tedavi edilir?

1-Bağırsağa zarar veren gıdalardan uzak durun.

2-İyi beslenin.

3-Sindirim enzimleri kullanın.

4-Probiyotiklerle bağırsağınızın doğal florasını koruyun.

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.