İNSANLAR NEDEN HORLAR? HORLAMANIN 6 NEDENİ

horlamaya çözüm, horlama tedavisi, horlama nedenleri, horlama spreyi, horlama bandı, horlama protezi ,uyku apnesi ,horlama ilacıHorlama soluk borusu ve burun deliklerinden serbest hava akışının tıkanması nedeniyle oluşan ve erkeklerde kadınlara göre dört kat daha fazla görülen bir durumdur. Horlama ve beraberinde olabilen uyku apnesi hem kişi için hem de çevresinde bulunanlar için oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Uyku apnesi nedir? Nasıl tedavi edilir?

Horlama nedeni hava yollarının anatomisi ve değişik faktörlere bağlıdır.

 

 

 

 

İşte aşağıda horlamanın 6 nedeni:

1-Yaş ve cinsiyet:

Horlama 40 yaş üstünde erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. Kadınlarda yaş ilerledikçe ve menopoza bağlı hormon değişikliklerinden dolayı horlama görülebilir.

2-Alkol:

Alkol kullanan kişilerde horlama daha sık görülür. Bunun nedeni alkoliklerde sıklıkla görülen bronşit, pnömoni (zatürre) gibi akciğer problemlerine bağlıdır.

3-Sigara:

Sigara horlamaya neden olan önemli etkenlerden biridir.

4-Kas gevşekliği:

Yaşlılarda boyun kaslarındaki güçsüzlük ve gevşeme,  hava yollarının daralmasına, dolayısıyla horlamaya meyilli olmalarına neden olur.

5-Nazal konjesyon ve alerji:

Nazal konjesyon(burun akıntısı) astımlı hastalarda oldukça sık görülür. Polen, nazal irritanlar ve diğer alerjenler de horlamanın nedenleri arasındadır.

6-Büyümüş tonsil ve adenoidler:

Büyümüş tonsiller (bademcikler) ve adenoid (geniz eti) hava yollarını tıkadığı için horlamaya neden olur.

Sonuçta horlama konsantrasyon ve uyku bozukluğuna, yorgunluğa, gündüz uyku haline yol açabilir. Aynı zamanda nörolojik ve psikolojik fonksiyonlar üzerinde olumsuz etkilere neden olur ve bilişsel tepkilerde kötüleşmeye, kötü çalışma sonuçlarına, hafıza kaybına ve azalmış libidoya neden olabilir.

Çocuklarda horlamanın 7 nedeni nedir?

Bunu da Okuyun

AĞIZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Tükürük ağzımızı nemlendirmek, temizlenmesini sağlamak ve yiyecekleri sindirmek için gereklidir. Ayrıca tükürük ağızdaki bakteri ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.